Hollywoodský režisér Guillermo del Toro oznámil, že zpoždění na straně produkce ho donutilo vzdát se natáčení výpravného fantasy velkofilmu Hobit, vycházejícího ze stejnojmenného románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Film novozélandského filmaře Petera Jacskona měl - stejně jako kniha - časově předcházet trilogii Pán prstenů. Informovala o tom agentura AP.

MGM na pokraji bankrotu?

"Ve světle neustálých odkladů začátku natáčení Hobita stojím před nejtěžším rozhodnutím svého života," uvedl del Toro na internetové fanouškovské stránce věnované Pánu prstenů.

"Po téměř dvou letech, kdy jsem žil, dýchal a vytvářel tak bohatý svět, jakým je Tolkienova Středozemě, musím s velkou lítostí tyto nádherné obrázky opustit," dodal s tím, že film stále ještě nedostal zelenou od hollywoodského studia MGM, které se potýká s problémy.

Minulý týden přitom Jackson odmítl, že by produkce měla zpoždění. Serveru Moviefone.com řekl, že ve skutečností nedochází ke zpoždění, protože žádná přesná data nebyla zveřejněna.

Del Toro získal smlouvu na Hobity na konci roku 2007. Za sebou má úspěšné snímky jako Faunův labyrint, Blade II a oba snímky Hellboy.

"Nemůžeme začít, dokud situace v MGM nebude vyřešena," uvedl del Toro. Jako důvod uvedl práva, která studio vlastní.

Koncem loňského roku se objevily zprávy, že se hollywoodské studio MGM potácí na pokraji bankrotu, a to podle del Tora dostalo Hobita do "zašmodrchaných vyjednávání".

"Navrhli jsme všechny bytosti. Navrhli jsme scény a kostýmy. Udělali jsme rozkreslení scén a rozpracování bojových sekvencí. ... Jsme velmi, velmi připravení na chvíli, kdy to konečně spustí," dodal del Toro.

Jackson na serveru www.TheOneRing.net napsal: "Jsme velmi smutní, že Guillermo odchází z Hobita, ale plně nás informoval a my chápeme, jak protahovaný vývoj těchto dvou filmů, z důvodů, které nikdo nemohl ovlivnit, ohrozil jeho závazky k dalším dlouhodobým projektům."

Dalším důvodem je, že Guillermo se nechtěl přestěhovat na Nový Zéland na šest let, když původní závazek byl na tři roky.

O tom, kdo by po del Torovi mohl režírování Hobita převzít, chce Jackson s vedením MGM jednat tento týden.