Počítačem animované pohádky jsou léta zárukou vysoké návštěvnosti i rekordních tržeb.

Není divu, že studia stále produkují nové a nové díly "virtuálních" dobrodružství osvědčených animovaných hrdinů. Novinkou ve světě počítačové animace je využití 3D formátu, podmíněného sledováním filmu ve speciálních brýlích.

Ve 3D vznikl nejnovější čtvrtý díl Shreka: závěr populární zlobří série, který má v českém překladu jednoduchý podtitul Zvonec a konec, už má na kontě ze světových kin přes 285 milionů dolarů. Do Česka zamíří v červenci.

Už zítra si však čeští diváci mohou vychutnat nový díl Toy Story. V pořadí třetí příběh hraček také ozvláštnil 3D rozměr. A je jasné, že diváci se na nový film jen pohrnou, ač si scenáristi s příběhem hlavu nelámali.

Útěk ze školky

V novém filmu se Andyho hračky řízením osudu dostanou do školky. Děti jim vadí, a tak musejí hračky pod heslem "jeden za všechny, všichni za jednoho" naplánovat útěk.

Na scéně se vedle známých postaviček objeví nově i animovaná Barbie s Kenem.

Poprvé se Woody, Buzz Rakeťák a ostatní hračky dostaly na plátno v roce 1995. Snímek z produkce studia Pixar byl prvním celovečerním filmem vytvořeným kompletně na počítači.

Druhý díl měl premiéru o čtyři roky později, dohromady oba filmy vynesly bezmála 900 milionů dolarů.