Dosavadní neexistence filmových pobídek způsobila Česku ztráty miliard korun.

Podle informací pořadu Otázky Václava Moravce přišel stát mezi lety 2004 a 2007 o zahraniční filmové projekty, které by přinesly více než sedm miliard. S odchodem filmařů zanikly i pracovní příležitosti.

To by se konečně mohlo změnit, Evropská komise schválila systém finančních pobídek filmovým produkcím, který Česká republika předložila v lednu. Informaci přinesl Český rozhlas.

Stát bude vracet producentům část utracených peněz, letos ministerstvo počítá s celkovou částkou 400 milionů korun.

„Je vyčleněno 400 milionů korun, což při 20 procentní úrovni podpory znamená, že máme připraveny pobídky zhruba pro 2 miliardy nákladů utracených za natáčení v České republice, což by znamenalo přibližně trojnásobek obratu, který dosáhla zahraniční produkce u nás v loňském roce,“ řekl dříve šéf České filmové komory Petr Mošna v rozhovoru pro Radiožurnál.

V Evropě existují dva systémy pro podporu zahraničních štábů. Například v Německu mají přímou podporu ze státního rozpočtu, Maďarsko zasahuje do daňového systému. Produkční společnosti vrátí stát 20 procent z částky utracené v dané zemi.

Česká republika oproti Maďarsku zaspala, proto se tam přestěhoval štáb výpravného Hellboye od režiséra Guillerma del Tora. První díl se točil v Praze, druhý v Budapešti.

Barrandovská studia opustil i další film s Jamesem Bondem nebo třetí díl fantasy série Letopisy Narnie, i když měl zaplacený rezervační poplatek. Točila se tu totiž již předchozí část.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist