Program podpory filmového průmyslu ČR, který koncem týdne schválila Evropská komise, umožní vracet producentům natáčejícím v českém prostředí 20 procent uznatelných nákladů.

Ministr kultury Václav Riedlbauch dnes na tiskové konferenci řekl, že písemné žádosti o podporu mohou už teď filmaři posílat do podatelny jeho úřadu.

Účelem programu je podle něj podpora filmové produkce v České republice a zvýšení konkurenceschopnosti českého filmového průmyslu v evropském a světovém měřítku. Program je také dodatečným zdrojem financování české národní kinematografie.

Program garantuje, že podpora nebude vyplacena dříve, než producent na území ČR proinvestuje své vlastní finanční prostředky do českých služeb a zboží a následně provede jejich audit. Nejvýznamnějším rysem podpory je, že se peníze vyplácejí až po dokončení projektu.

Program, který ministerstvo kultury s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže po říjnovém schválení vládou předložilo, má pomoci navrátit zejména zahraniční filmové štáby do českých exteriérů. Obdobné pobídky zavedly například Irsko, Británie, Německo, Francie a Maďarsko, pohybují se mezi 15 až 28 procenty z celkového rozpočtu filmu. Česko bylo jednou z posledních zemí, kde dosud neexistovaly.

I proto poznamenal vývoj objemu filmové produkce v ČR v letech 2002 až 2008 prudký pokles. V roce 2004 meziročně klesla celková produkce o téměř polovinu, což způsobil odliv zájmu o natáčení zahraničních filmařů o 70 procent. V roce 2008 nastal další meziroční propad zahraniční filmové výroby o 66 procent.