„Současná studie představuje jen deset procent práce architekta“, říká o Národní knihovně architekt Roman Brichta z ateliéru Projektil architekti. Jeho studio vytvořilo arhcitektonickou podobu loni otevřené Národní technické knihovny v Praze.

HN: Architektonický návrh Národní knihovny podle Jana Kaplického má ještě daleko k projektové dokumentaci. Kolik práce ještě zbývá?

Podle naší zkušenosti je to deset procent hotové práce. Myslím si, že tu není tým, který by měl Kaplického rukopis naučený. Jestliže to někdo dopracuje, už to nebude Kaplický.

HN: Podle spolumajitelky autorských práv Elišky Kaplický, by se této práce ujala světová architektonická hvězda Zaha Hadid. Ta by nemusela mít problém s rukopisem, naopak by přidala svůj výrazný styl, nemyslíte?

Zaha Hadid je exkluzívní architektka, má ke Kaplickému blízko, takže je logické, že to paní Kaplický nabídla právě jí. Její rukopis by se do podoby knihovny určitě promítl. Její stavby jsou dynamičtější, než Kaplického návrhy. Jsou to budovy, které jakoby letí, pohybují se.

HN: Její účastí by Praha získala prestižní architekturu. Je ale spojení Kaplický-Hadid vůbec reálné?

Stavby obou architektů vyžadují nové technologické postupy. Nevím, jestli by to v Česku vůbec někdo uměl. Jestli by se do projektu Národní knihovny skutečně zapojila  Zaha Hadid, náklady stavby by se určitě ještě prodražily. Myslím si, že rozhodně nad čtyři miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist