Architektka Eva Jiřičná, držitelka Řádu britského impéria a bývalá partnerka Kaplického, soudí, že Zaha Hadid chobotnici podpoří svou osobností, nikoli odborně.

HN: Je vůbec reálné, že by se po smrti Jana Kaplického mohl jeho projekt Národní knihovny dovést do konce, i když je hotová jen studie?

Absolutně. V dnešní době není nic, co by nešlo postavit. Ale je na tom ještě fůra práce. Musí se najít někdo, kdo by to kontroloval, kdo bude klient. Kdo by to měl být? Národní knihovna? To, že vláda rozhodne, ještě mnoho neznamená, ještě zbývá dlouhá cesta. Je také otázka, kolik na to bude peněz.

HN: Podle spolumajitelky práv na Kaplického studii, Elišky Kaplický, by se projektu ujala Zaha Hadid...

Se Zahou jsem si v pondělí večer psala. Je ochotna se na to podívat, což je od ní velkorysé. Neumím si ale představit, že by se mezi stovkami rozdělaných projektů vrhla na tohle. Řekla, že to podpoří, tedy svou osobností. Asi by do toho zapojila svou kancelář. Její přítomnost by pomohla kolem stavby knihovny udělat správný rozruch. Zaha řekla, že jestli stavbě Národní knihovny v Praze bude mít možnost pomoct, že to udělá.

HN: Z pozice architektky by se tedy na knihovně nechtěla podílet?

Na nějakých drobných změnách nesejde, důležité by bylo, aby knihovna stála. Ale její zapojení do architektonického projektu, to je podle mne nereálné. Ta představa je tak vzdálená, že si to teď vůbec neumím představit. Kdyby vláda odhlasovala, že knihovnu chce, musí sestavit tým, který by na projektu seriózně pracoval. Nejprve by se musely zjistit přesné náklady.

HN: Znáte nějaký současný příklad, kdy po zemřelém architektovi stavbu dokončil jiný tvůrce?

Například Skotský parlament v Edinburghu za zemřelého Enrica Mirallese dokončila jeho žena s týmem architektů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist