Výbor organizace UNESCO zahájil v noci na pondělí v brazilské metropoli Brasílii jednání o nových kandidátech na zápis do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rokování potrvá do 3. srpna, Česká republika ani Slovensko se letos o žádný nový zápis neucházejí. Brazilský ministr kultury a zároveň prezident komise Joao Luiz Silva Ferreira během úvodního proslovu vyzval k větší reprezentativnosti při zápisu nových míst na seznam, neboť podle něj převažují kritéria západního světa.

"Potřebujeme přehodnotit dosavadní způsob oceňování ´mimořádných univerzálních hodnot´, protože to bývá někdy zaměňováno s hodnotami západních kultur a rozvinuté země mají problémy prosadit své kandidáty na seznam světového dědictví," řekl podle serveru xinhuanet.com ministr.

Většina míst je z Evropy a Severní Ameriky

Dodal, že 49 procent míst ze seznamu světového a přírodního dědictví pochází z Evropy a Severní Ameriky, zatímco Latinská Amerika je zastoupena pouze 14 procenty.

Mezi současnými dvaatřiceti kandidáty jsou například amsterodamské kanály, historický bazar v íránském Tabrízu či atol Bikini na Marshallových ostrovech, kde USA v roce 1954 odpálily první vodíkovou bombu. Nové nominace zahrnují šest přírodních a 24 kulturních lokalit, dvě jsou kombinací obou kategorií.

Vybraná místa se připojí k seznamu, na němž je teď 890 kulturních památek a pozoruhodných míst ze 148 zemí světa. Z České republiky je jich zapsáno dvanáct.

Jednadvacetičlenná komise Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu bude během deseti dnů také posuzovat současný stav zachování 31 objektů již zařazených na seznamu, které jsou ohroženy znečištěním ovzduší, městskou zástavbou, dopadem masové turistiky, válkami či přírodními pohromami.

Má se jednat i o Praze kvůli tunelu Blanka

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová při zahajovacím proslovu připomněla především katastrofální lednové zemětřesení, které výrazně poničilo hlavní město Haiti Port-au-Prince.

"Naší povinností je proměnit místa s titulem světového dědictví v symboly dialogu, míru a usmiřování. Když vznikne rozpor mezi ochranou a rozvojem dané lokality, je nutné vzít v potaz legitimní zájmy všech zúčastněných a dostát svým závazkům," řekla podle serveru xinhuanet.com Bokovová.

Během zasedání by se údajně měla projednávat i Praha kvůli stavbě tunelu Blanka.

Související