Výstava Damiena Hirsta v kutnohorské galerii GASK by měla začít v druhé polovině října a potrvá dva a půl měsíce. Hospodářským novinám to v telefonickém rozhovoru potvrdil ředitel galerie GASK Jan Třeštík.

Součástí expozice budou i několikametroví žraloci naložení v lihové lázni, kteří patří k nejznámějším a také nejdražším artefaktům britského umělce.

Díla Damiena Hirsta měli loni možnost vidět i návštěvníci pražské Galerie Rudolfinum, žraloci tam však chyběli.

Základní rozpočet výstavy je 250 tisíc euro (asi 6,3 milionu korun), ten už má galerie pokrytý i díky dvěma zahraničním sponzorům. Podle Jana Třeštíka shání další sponzory pro "vyšperkování", jako je doprovodný katalog a reklamní kampaň.

Třeštík dříve řekl ČTK, že nápad vystavovat v Kutné Hoře Hirsta vznikl víceméně náhodou a souvisí se snahou dostat do galerie nějaký moderní prvek. Hirst je v současnosti nejlépe prodávaným světovým umělcem.

V kutnohorské galerii návštěvníci uvidí zhruba čtyři desítky objektů. Galerie Středočeského kraje, sídlící v opravené Jezuitské koleji, je druhou největší galerií v zemi. Své výstavní prostory otevřela letos v květnu.

Hirst nejprve vzbudil pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 získal první mezinárodní úspěch na benátském bienále.

Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny za dílo s názvem Matka a dítě, odděleni (Mother and Child, Divided).

V Čechách je Hirst zjednodušeně a zkratkovitě prezentován zejména jako autor právě tohoto díla, jemuž se říká "rozpůlená kráva", tedy krávy a telete rozpůlených a naložených ve formaldehydu ve vitrínách. Hirst se zabývá plastikou, instalacemi a malbou. Jeho "obchodní značkou" jsou především ready-made objekty, již zmíněná zvířata představovaná v pozměněných souvislostech, či lékárničky a jiné lékařské instrumentárium.