Index trhu s uměním, který počítá server Art+, byl letos vyšší než než v minulém roce. Údaj zohledňuje vedle obratu také cenové nárůsty draženého umění a hodnotu neprodaných položek. Výsledky letošních aukcí jsou z tohoto pohledu příznivější než loni, napsal odborný časopis Art + Antiques.

Částka 310 milionů korun utracených na aukcích během první poloviny roku 2010 je přibližně o 20 milionů nižší než loni.

Zatím nejdražším dílem letošního roku je obraz Zbytek noci od Toyen (na snímku), který byl na dubnové aukci Galerie Kodl vydražen za 15,8 milionu korun včetně aukční přirážky, 13,2 milionu korun bez ní. Úspěch zaznamenala také aukce olejomalby Rudolfa Kremličky Tři ženy v lázni, která se vydražila za 6,37 milionu korun (5,4 milionu bez aukční přirážky).

Časopis považuje index za hodnotu více vypovídající o trhu, než je samotná výše obratu. V prvním pololetí se snížila hodnota neprodaných položek, to znamená, že na rozdíl od dřívějška zůstalo nevydraženo méně drahých děl. Současně vzrostla hodnota cenových nárůstů. "Jinými slovy častěji než v loňském roce jsme byli svědky toho, že o nabízená díla dražitelé skutečně bojovali," uvedl šéfredaktor serveru Art+ Jan Skřivánek.

Od počátku roku se na aukcích prodalo necelých 5000 uměleckých děl a starožitností. Za více než 100 000 korun bylo přiklepnuto 344 položek, hranici milionu překonalo 52 děl. Počet milionových obrazů zůstává stejný jako loni, stotisícových děl přibylo o pětinu.

Loňský růst byl pro český aukční trh rekordní. Sběratelé na aukcích utratili v roce 2009 včetně provizí tři čtvrtě miliardy korun, o 90 milionů, tedy 13,5 procenta víc než o rok dřív. Tento růst byl nicméně značně nevyrovnaný. Táhly jej zejména nejdražší položky, naproti tomu levnější díla se neprodávala. Obchodníci s uměním a sběratelé sázeli spíše na jistotu.

Nynější čísla naopak podle Skřivánka ukazují, že zájem o drahá díla přetrvává a zároveň se posiluje střední segment. Ke koupi deseti nejdražších děl prvního pololetí by případný zájemce potřeboval přes 59 milionů korun. Loni by mu stejná částka sotva stačila na tři nejdražší obrazy.

Nová aukční sezona začne 18. září aukcí síně Dorotheum, bude tam více než 500 položek za celkovou vyvolávací cenu zhruba 23 milionů korun. Mezi nimi budou obrazy Venuše od Ladislava Sutnara nebo Hlava od Adrieny Šimotové. Na neděli 26. září připravuje aukci společnost Meissner-Neumann, která kromě obrazů nabídne šperky.