Nominace dnes oznámili pořadatelé soutěže prostřednictvím internetových stránek. Vítěz bude vyhlášen 4. října v předvečer Frankfurtského knižního veletrhu.

Český spisovatel Jan Faktor aspiruje na cenu dotovanou 25 000 eury (přes 617 000 Kč) s knihou Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy), která vyšla letos v nakladatelství Kiepenheuer & Witsch.

V silně autobiografickém románu vypráví příběh pražské židovské rodiny v Československu 50. až 70. let minulého století.

V České republice zatím žádná Faktorova kniha v českém jazyce nevyšla. Nominace na Německou knižní cenu ale může přispět k tomu, že se to brzy změní. "Doufáme, že kniha najde českého nakladatele," řekla ČTK Eva Vondálová z pražského Goethova institutu. Signály o tom, že zájem by byl, prý už institut má, zatím ale nechce více prozradit, vše je prý v jednání.

Autor by se měl představit českým čtenářům na autorských čteních v Brně a v Praze, která se mají konat 3. a 4. listopadu. Bude číst ukázky ze své nové knihy v němčině a zazní i česká verze, na které podle Vondálové Faktor spolupracuje.

 

Spolu s Faktorem se o cenu ucházejí romány Němce Thomase Lehra September. Fata Morgana (Září. Fata morgana), Švýcarky Melindy Nadjové Abonjiové Tauben fliegen auf (Holuby vzlétají), rakouského spisovatele izraelského původu Dorona Rabinoviciho Andernorts (Jinam), jeho německého kolegy Petera Wawerzineka Rabenliebe (Krkavčí láska) a německé autorky Judith Zanderové Dinge, die wir heute sagten (Věci, které jsme dnes řekli). Všechna tato díla vyšla stejně jako Faktorova kniha letos.

"Celý jeden den jsme o kandidátech pro náš zúžený seznam diskutovali. Ne vždy jsme se shodli, ale to k tomu patří," popsala práci odborné poroty její členka Julia Enckeová. Podle ní vybrané romány reprezentují šest rozdílných literárních jazyků, mezi nimiž nechybí poetický, komický nebo experimentální. "Jsou to romány, jejichž společný prvek by nejspíš bylo možné najít v jejich světovosti," dodala Enckeová na stránkách Německé knižní ceny.

Tu uděluje od roku 2005 sdružení německých knihkupců. Šest finalistů vybrala sedmičlenná jury z 20 nominovaných děl, jejichž seznam byl zveřejněn v srpnu. Pětice finálových autorů, kteří cenu nezískají, obdrží odměnu 2500 eur (61 700 Kč).

Faktorova novinka se tento rok už dostala do užšího výběru na cenu Lipského knižního veletrhu a zaznamenala několik pochvalných recenzí v německém tisku. Spisovatel žije a tvoří v Německu už přes 30 let, prosadil se tam ale až svým předchozím románem z roku 2006 Schornstein, který získal prestižní Döblinovu cenu.