Dokumentární komedie Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Čechách nazvaná Český mír získala na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji hlavní cenu mezinárodní poroty Bílou husu. ČTK to dnes sdělil Jiří Sedlák z Arts Marketing, Promotion and Public Relations.

Podle programové koordinátorky festivalu ve městě Paju šlo o jednomyslné rozhodnutí poroty. Český mír zvítězil v konkurenci 13 soutěžních snímků, které byly vybrány z více než 250 dokumentů zaslaných z celého světa. Témata filmů sahají od politiky přes rodinné otázky, menšiny, místní kultury až po války či nemoci.

Autoři filmu zaujali korejské publikum už svým předchozím filmem. Český sen zvítězil v roce 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Čondžu. Na závěr přehlídky, na níž bylo představeno 170 filmů ze 30 zemí, tehdy převzali Klusák s Remundou cenu JJ Star Award, která se uděluje za "novátorské dílo, překračující dosavadní hranice a objevující nové možnosti digitální filmové tvorby".

Festival se koná ve městě Paju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko od 38. rovnoběžky, jež tvoří hranici se Severní Koreou. Američtí vojáci z přilehlých základen měli na festival výrazně snížené vstupné.

Český mír byl ve světové premiéře uveden ve Spojených státech, kde mu pochvalu vyslovil i americký režisér Michael Moore. Ten by rád český film příští rok uváděl v amerických kinech v rámci svého nového projektu na podporu distribuce celovečerních dokumentů určených pro velké plátno - "Michael Moore uvádí".

Dokument bude na konci října uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Od listopadu by měl být znovu uveden do kin v celé ČR. Do tuzemských kin byl uveden letos v květnu, šest let po provokativním dokumentu Český sen o otevření neexistujícího hypermarketu.

Oba filmy nespojuje pouze slovo v názvu. "Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," prohlašují oba tvůrci.

"Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané!"

Ve filmu diváci sledují Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštíví Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718.

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.