Letošním laureátem Ceny Jaroslava Seiferta se stal pražský prozaik Jáchym Topol. Porota ocenila jeho poslední prózu s názvem Chladnou zemí. Ocenění, s nímž je spojena odměna dvě stě padesát tisíc korun, autor převezme 5. října.

Cenu Jaroslava Seiferta uděluje od roku 1986 Nadace Charty 77. Její zakladatel František Janouch letošní rozhodnutí poroty okomentoval takto: "Osobnost Jáchyma Topola je v české literární tvorbě nepřehlédnutelná. Cením si jej nejen jako spisovatele, ale i pro jeho ediční a publicistickou činnost, před revolucí spjatou s okruhem undergroundu a samizdatu."

Porota pracovala ve složení Jiří Brabec, Michal Bauer, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Miloslava Slavíčková a Michael Špirit.

Jáchym Topol (1962) oficiálně debutoval básnickými sbírkami Miluju tě k zbláznění a V úterý bude válka. Později proslul romány Sestra, Anděl, Noční práce a Kloktat dehet, za něž také získal několik ocenění. Loňská próza Chladnou zemí naproti tomu výrazně nebodovala v anketě Kniha roku LN 2009, ani se nedostala mezi nominace knižních cen Magnesia Litera.

Mezi dosavadními laureáty Ceny Jaroslava Seiferta patří Ludvík Vaculík, Milan Kundera, Bohumil Hrabal či Václav Havel. Ač se ocenění uděluje za konkrétní dílo, nikdo jej v dosavadní historii ještě nezískal podruhé. oh