Sedm velkých hereckých odborových svazů v USA, Kanadě, Austrálii a Británii vyzvalo své členy, aby odmítli role v připravovaném filmovém zpracování románu J. R. R. Tolkiena Hobit, které připravuje producent a režisér Peter Jackson. Herecké odbory tak reagovaly na spory kolem platů.

Bojkot, který organizuje Mezinárodní federace herců (IFA) sídlící v Bruselu, se týká takových hvězd první kategorie, jako je Ian McKellen, Cate Blanchette či Andy Serkis.

Rozčílený Jackson, který se obvykle mediální pozornosti spíš vyhýbá, odpověděl čtyřstránkovým prohlášením, v němž z nastalé situace viní "šikanující australské odbory", a pohrozil, že svou velkonákladovou produkci přesune z Nového Zélandu do východní Evropy.

Herecká federace tvrdí, že převážně novozélandští herci obsazení do menších rolí v Hobitovi nemají záruky týkající se minimální mzdy, pracovních podmínek či plateb z prodeje DVD. "IFA došla k závěru, že je čas, aby umělci z celého světa podpořili své kolegy na Novém Zélandu a usilovali o odborovou smlouvu pro všechny účinkující v Hobitovi," uvedla federace v prohlášení.

Podle Jacksonova prohlášení jde ale o akci zorganizovanou australským odborovým hereckým svazem, který se snaží "zneužít své slabé Kiwi bratrance, aby zabral prostor v novozélandském filmovém průmyslu".

"Cítím rostoucí hněv nad způsobem, jakým tahle malinká menšina ohrožuje projekt, na němž stovky lidí pracovaly poslední dva roky a který by během následujících čtyř let zaměstnal tisíce dalších a přinesl stovky milionů dolarů, jež se Warner Brothers chystá utratit v naší ekonomice," uvedl Jackson.

"Prokletí Hobita"

Varoval také, že pokud se bojkot uskuteční, pak to zostudí novozélandský filmový průmysl před očima světa. "Pokud se Hobit přesune na východ - tedy do východní Evropy - pak se těšte na dlouhé, vyprahlé vysokorozpočtové filmové sucho v téhle zemi," prohlásil Jackson.

Poslední spor je další kapitolou toho, co mnozí začali označovat za "prokletí Hobita". Dva filmy podle stejnojmenné Tolkienovy knihy, která dějově předchází trilogii Pán prstenů, provází série problémů. Natáčení mělo původně začít už na začátku roku 2009, ale poté bylo přeloženo na začátek letoška kvůli krizi, do níž se dostala společnost MGM, která spolu se studiem New Line projekt financuje.

V červnu od projektu odstoupil mexický režisér Guillermo Del Toro s odůvodněním, že už dál nemůže odmítat či odkládat jiné projekty a čekat, kdy konečně začne natáčení Hobita.