Festival designu se v rakouské metropoli koná už počtvrté. Své zastoupení na něm má i Česko.

Přehlídka představuje výrobkový, průmyslový i nábytkářský design. Nechybějí experimenty. Ukazuje i proces vzniku a výroby. Dokládá, jak design ovlivňuje a naplňuje každodenní život.

Podle organizátorů vídeňská akce snese mezinárodní srovnání. Účastní se jí renomované týmy designérů a známí designéři. Své práce na ní představují i Češi. Na výstavě Barokní lesk a nerezová ocel v muzeu Liechtenstein se podílela skupina Olgoj Chorchoj.

Spolu s nizozemským studiem Makkink & Bey a švédským týmem Claesson Koivisto Rune představuje kulturu stolování v minulosti i budoucnosti.

V různých vídeňských prostorách pak jsou instalace, které vytvořila desítka tvůrců. Mezi nimi je i český designér Daniel Pošta, za nímž jsou podle pořadatelů "humorná, historicky fundovaná a řemeslně perfekcionistická řešení produktů". Ve Vídni se spojil s tradičním výrobcem nožů a nůžek - firmou Lorenzi, která existuje od roku 1835.

Ve výstavním prostoru Quartier21 ve vídeňské muzejní čtvrti (Museum Quartier) je pak ode dneška třeba výstava skupiny ak7 (achtungkunst - pozor umění), která sdružuje devět výtvarníků. Snaží se tak propojit design s uměním. Mezi devítkou tvůrců je Čech Pavel Büchler, který působí v Británii.

Návštěvníci mohou vidět jeho malou sadu nářadí. Drobné listy pilek se v ní mění ve šperháky. Podle kurátorky Terezy Kotykové práce poeticky ukazuje i na to, že se vlastně nikdy neví, co má sběratel v hlavě a že se s uměleckými díly pojí i krádeže.

Rakušan Martin Walde představuje dva své objekty - stoly. Jeden tvoří skleněná deska podepřená židlemi, druhý starý šuplík na židlích. "Dostal jsem se k nábytku vlastně nevinně. Ve svém ateliéru a bytě dodnes nemám pořádný stůl, vždy jen nějaký sestavený z desky a něčeho," řekl dnes na prohlídce výstavy výtvarník.

Ulrike Lienbacherová, která ve své práci zobrazuje ženské tělo, zas navrhla toaletní stolek. Jeho zrcadlo je zarámováno v dřevěných copech, na kterých řezbář pracoval 140 hodin. Autorka objekt nazvala Psycha. Pojem označuje nejen kus nábytku, ale má vypovídat i o ženské psychice. K vidění je i lavička Loise Weinbergera. Autor ji původně sestavil z dřevěných palet. Ty pak ale dal přesně odlít z kovu.

V laboratoři Vienna Design Weeku mohou zájemci naživo sledovat postup designérů. Letos se hlavním materiálem stal papír. Na přehlídce nechybí ani soutěž pro návštěvníky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist