Obrovské, neobyčejné plátno s hlavou dívky se sklopenýma očima a sluchátky v uších, která vnímá jen hudbu ze svého iPodu.

Tak vypadá nejoblíbenější dílo letošní výstavy o nejlepší portrét, jehož autorem je mladý český umělec Michal Ožibko.

Úspěchem pro malíře bylo už jen umístění v prestižní londýnské galerii. V konkurenci dalších dvou tisíc děl porota vybrala tři nejlepší, která s dalšími 54 putovala na výstavu pro veřejnost. 

Obraz iDeath II. tehdy sice nezvítězil, ale s vybranými pokračoval dál.

A byli to právě návštěvníci "toho nej v současném umění", jak organizátoři svou exibici prezentují, kteří po prohlídce zvolili svého favorita - letos poprvé přes dotykové obrazovky umístěné přímo v hale.

Obraz o rozměrech 220 x 170 centimetrů podle samotného autora představuje fenomén jménem iPod, reprezentující lidi, které každý potkává běžně na ulici.

Co se modelu týče, konkrétně jde o spolužačku Janu. Ožibko si vybral právě ji, protože je to podle něj "zajímavá osobnost".

Dílo, na němž umělec pracoval zhruba osm měsíců, si vybralo přes čtyři tisíce lidí. Druhé v pořadí na ně přitom ztrácí okolo 1500 hlasů. Celkem v soutěži o nejlepší portrét hlasovalo rekordních 25 980 návštěvníků.

Výstava se vstupem zdarma bude i přes vyhlášení ještě týden pokračovat. Až do 19. září je k vidění v prostorách londýnské National Portrait Gallery.

Michal Ožibko, iDeath, obraz