Výstava Gilberta & George je součástí rozsáhlého projektu Dekadence Now! Za hranicí krajnosti, jehož největší část je v Galerii Rudolfinum.

Gilbert s Georgem jsou považováni za pokračovatele pop-artu. Jejich díla bývají provokativní a kontroverzní. Často na nich zobrazují sami sebe, většinou nahé nebo v oblecích, obklopené tělesnými tekutinami nebo různými symboly. Výstavu včera novinářům představil kurátor Otto M. Urban.

Šest vybraných děl charakterizuje základní vývojové etapy práce Gilberta a George. Zpočátku chaotické dílo seskupené do asymetrických celků na počátku 70. let (The Major's Port) dostává symetričtější podobu (Human Bondage). Koncem sedmé dekády vstupuje do obrazů dvojice barva, konkrétně červená v obraze s názvem Fuck.

DOX umístil obrazy Gilberta a George do dvou pater věže budovy. Ve spodním jsou raná díla ze 70. let, ve vrchním tři ukázky z děl z 80. a počátku 90. let. Všechna tři díla z pozdějšího období charakterizují celou další tvorbu dvojice. Jsou to panely fotografií seskupené v soubor.

Obrazy Gilberta a George jsou díky použitým barvám a pop-artovému vyznění líbivé, i když někdy šokující. Duo chce provokovat a upozorňovat na sociální a rasovou nespravedlnost. Často lze v jejich díle vysledovat tematiku homosexuality, kritiky náboženství, které vnímají jako nástroj manipulace, či téma rasové nesnášenlivosti.

Uměleckou dvojici tvoří Gilbert Proesch narozený roku 1943 v Itálii a George Passmore narozený roku 1942 ve Velké Británii. Seznámili se při studiu sochařství na škole v Londýně v 60. letech. Od té doby jsou životními auměleckými partnery.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist