Výstavu Damiena Hirsta bude možné zhlédnout v kutnohorské galerii GASK od prosince tohoto roku. Podle původního plánu měla první návštěvníky přilákat v půlce října.

"Důvody pro posunutí termínu výstavy jsou organizační a časové – GASK usiluje o uvedení výstavy ve spolupráci s Damienem Hirstem a jeho týmem a za umělcovy osobní účasti," uvádí Galerie Středočeského kraje v tiskové zprávě.

"Datum výstavy Damiena Hirsta ještě není jisté, chceme se přizpůsobit Hirstovým možnostem, i když stále není jisté, jestli umělec do Kutné Hory přijede," říká ředitel GASKu Jan Třeštík a dodává: "Hirst má mnoho podobných nabídek a my bohužel nemáme takovou pozici jako newyorské MOMA nebo Centre Pompidou."

Samotná výstava ale ohrožena není, její složení je již téměř jisté. V expozici nebude chybět jeden ze čtyř proslulých žraloků naložených ve formaldehydu. "Ve hře jsou ještě tři díla, jedno které má sám autor, a dvě ze soukromýc sbírek," dodává Třeštík.

Díla Damiena Hirsta měli loni možnost vidět i návštěvníci pražské Galerie Rudolfinum, žraloci tam však chyběli. Základní rozpočet kutnohorské výstavy je 250 tisíc euro (asi 6,3 milionu korun).

V říjnu GASK představí speciální výtvarný projekt, v jehož rámci vystaví Dvojitou zlatou Monu Lisu od Andyho Warhola. Přepracovaný portrét Leonarda da Vinciho vzbudil poprask na začátku 60. let, kdy se kult Mony Lisy mohl rovnat se slávou herečky Marylin Monroe. V GASKu bude k vidění od 28. října.

Ještě před Hirstem začne výstava věnovaná Alfonsi Muchovi. Kurátor Petr Wittlich, uznávaný historik a znalec secesního umění, se soustředí na Muchovo okouzlení ženskou postavou a krásou. Kromě plakátů s herečkou Sarah Bernhardtovou, kterými se Mucha prosadil, budou na výstavě od 10. listopadu také fotografie z Muchova pařížského ateliéru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist