Ambiciózní sci-fi natočil americký režisér Mark Romanek podle stejnojmenného románu britského autora japonského původu Kazua Ishiguroa. Snímek Never Let Me Go dnes zahájí Londýnský filmový festival.

Jednapadesátiletý Romanek, který na sebe upozornil především natáčením hudebních videoklipů, měl k dispozici hvězdné obsazení a scénář Alexe Garlanda.

"Je to skvělý scénář, a když jsem ho přečetl a viděl film, říkal jsem si, že můj román mohl být o sto stránek kratší," řekl dnes na tiskové konferenci v Londýně Ishiguro, který za jinou svou knihu (Soumrak dne) získal prestižní Bookerovu cenu.

Film líčí příběh tří spolužáků a přátel (Keira Knightleyová, Carey Mulliganová a Andrew Garfield) ze zdánlivě běžné internátní školy na idylickém anglickém venkově. Postupně se ale dozvídají, že je nečeká stejná budoucnost jako ostatní společnost, která ve snaze prodloužit lidský život vyvíjí klony jako zdroj orgánů pro transplantace.

Romanek přiznává, že se záměrně soustředil na estetickou stránku filmu. "Chtěl jsem kontrastovat krásu prostředí se znepokojivými tématy, kterými se kniha i film zabývají," řekl dnes režisér.

Všichni tři hrdinové zažívají lásku, přátelství i žárlivost, ale v mnohem kratší době, která jim je vyměřena. "Je to příběh o tom, jak uniknout smrtelnosti, ale také o tom, co je v lidech nejlepší. Protože ve chvíli, kdy se jim krátí čas, se lidé chtějí soustředit na lásku a přátelství a chtějí napravit své chyby," řekl Ishiguro. "Je to film o tom, čemu se lidé snaží čelit a ne před čím utíkají."

Knightleyová ve svých filmech (Láska nebeská, Pýcha a předsudek či Vévodkyně) obvykle hraje atraktivní a sympatické role, ale tentokrát je v trojúhelníku přátel nejkontroverznější postavou. "Neměla jsem tu postavu ráda, je to studie žárlivosti," uvedla Kneightleoyvá.

Druhou dívku hraje Carey Mulliganová, která na sebe loni upozornila hlavní rolí ve Škole života a naposledy se objevila ve snímku Wall Street: Peníze nikdy nespí, v němž hraje dceru hlavního hrdiny. Andrew Garfield si zahrál například ve filmech Imaginárium Dr. Parnasse či The Social Network a stane se příštím představitelem Spider-Mana.

Never let Me Go má dnes v Londýně evropskou premiéru, která je také úvodem 54. ročníku Londýnského filmového festivalu. Kromě herců, kteří přijdou na dnešní premiéru, se na festivalu objeví také další hvězdy jako Hilary Swanková, Colin Firth, Vincent Cassel či Freida Pintoová.

Festival uvede také dva české snímky - Přežít svůj život Jana Švankmajera a 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Mašína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist