Obrazový průvodce nacismem a holocaustem
Kniha, jejímž editorem byl Richard Holmes, jistě není první svého druhu, a určitě také nebude poslední. Nicméně mnoho obrazových materiálů, mapek, fotografií zbraní a vojenského vybavení jistě může být atraktivním – v naučném smyslu – průvodcem druhou světovou válkou.
V poslední době nicméně v českém prostředí vyšlo hned několik románů o atentátu na Heydricha, a dokonce panuje názor, že tento odvážný krok československých parašutistů byl určitým zlomem v celé válce. V Holmesově knize je však Heydrich zmíněn pouze dvakrát, o atentátu a Kubišovi s Gabčíkem tu není ani slovo. Anglosaská sebestřednost, nebo si zas něco namlouváme?
Člověk už není ostrov, když má klub
Normanský ostrov Guernsey, jediné území Velké Británie okupované nacistickým Německem, proslavili v literatuře "dělníci moře" vyhnance Victora Huga a "oxfordské" slovníky bratrů Fowlerových. Mary Ann Shafferová, která se k nim nyní řadí s posmrtně vydanou prvotinou, dokazuje, jak mocný je britský dar zvelebovat pustinu mezilidských vztahů klubovou činorodostí.
Umírající formu epistolárního románu vzkřísila kanonádou natěšené korespondence z roku 1946. Vztah lásky a války, který v dopisech o Guernsey glosuje zapálená novinářka, přináší sice předvídatelné ovoce romantického žánru, ale i zjištění, že svět není ani v nejtemnějších časech černobílý.
Koukejte taky, co se děje kolem literatury
Učit se z různých dějin je úmorné, ale moci si pročítat libovolné pasáže je naopak velká zábava. Tým vědců přináší první svazek dějin české literatury v poněkud odlišné podobě, než je známe.
A tak je tu vedle Marie Majerové či Viktora Dyka zmíněn také James Joyce, Franz Kafka či Ford Madox Ford. Atraktivně také vyznívají přehledy děl a událostí z toho kterého roku: v roce 1909 tak vyšly Slezské písně a v Českých Budějovicích začala jezdit elektrická tramvaj.
Autoři nechtějí dávat vyčerpávající přehled, ale spíše vyprávět příběh kulturního a literárního dění. Dějiny nové moderny jsou tak skvělým zdrojem poznání a také variantou či doplňkem ke starším kompendiím.
Fusekle budiž pochválena, ta lichá
Nejúspěšnější dětská kniha roku 2008 se dočkala audioverze. Ale pozor, vylomeniny tvorů výživově závislých na dostatku ponožkové příze by mohly při poslechu za volantem způsobit nebezpečné rozptýlení.
Soubojem lichožroutích gangů i doceněním blízkosti, která je dnes stejně vzácná jako poctivé fusekle z Varnsdorfu, Pavel Šrut vymetá pavučiny didaktismu z prózy pro nejmenší. Hlavně ale hrdě pozvedá prapor nonsensu, v němž u nás nyní nemá sobě rovného.
Nezkrácené znění jeho ódy na zašantročené ponožky v přednesu Barbory Hrzánové zároveň doprovází právě vydaný druhý svazek příhod lichožroutů, kteří jsou lišáckým lékem na lichost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist