Umění ve vleku cenové politiky

Břitké eseje profesora London School of Economics osvětlují provoz trhu s výtvarným uměním, v němž vidí "nejneprůhlednější komerční činnost na světě". Poznání skutečných kvalit se tu stalo doménou nemnoha zasvěcenců, a tak nepovolaní vnímají hodnoty podle toho, kolik byl kdo ochotný za dané dílo zaplatit. Zvlášť díla výtvarně marketingových géniů typu Damiena Hirsta jsou "pozičním statkem", který se vyplatí držet jako dobře situovanou vilu.

Ale ouha! Bývají zase jen vrtkavou komoditou. Postřehy o značkovosti umělců, cenové politice galeristů i praktikách aukčních domů odhalují, nač lze nalákat například ruskou kavku s miliardou ve štrozoku.

Don Thompson

Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů

(Přeložila Alice Hyrmanová McElveen)
Kniha Zlín 2010, 368 stran

Kdo má pech, neucítí mrtvé milenky dech

Ten, kdo Prahu trochu zná, ví, že Olšanské hřbitovy jsou nejhezčím parkem. Jsou sice plné lidí, ale ti nehlučí, a zvlášť v nejstarší části hřbitova, kde jsou hroby pokryty břečťanovou ofinou, je tento "park" velkým zážitkem i pro oči. Na Olšanské hřbitovy procházející nechodí za poznáním, nicméně pokud chce, může po návratu domů nyní vzít knihu Miloše Szaboa.

Věci pak sice ztratí na tajemnosti, ale zas se člověk bude moci pochlubit znalostmi. Třeba, že známý pomníček s dvěma beznohými děvčátky byl vytvořen pro sestry, kterým těžký povoz přejel nohy: "Zde dvě sestry spolu spíme, Klenkovy jsme zrozeny, že nás anděl vzbudí, víme, neb jsme v Kristu zrozeny."

Miloš Szabo

Olšanské hřbitovy I. a II.

Libri 2010, 208 stran

Správně česky, ale ne papežštěji než papež

Dosud nejzdařileji zpracovaná konkurenční pravidla českého pravopisu, jejichž "akademickým" zněním se řídí školy a kultivovaní uživatelé mateřštiny, se zvlášť hodí v časech, kdy komunikujeme častěji písemně. Díky šedesáti pěti tisícům hesel jsou však nejen dvakrát bohatší než příručka opatřená ministerskou doložkou, ale navíc dodávají množství příkladů, informace o dělení slov a elektronickou verzi příručky.

Zapracováním dvojích tvarů na základě Dodatku, zrozeného z pravopisných hádek roku 1993, pak potvrzuje fakt, že živý jazyk nelze zúřadovat a užívat papežštěji než papež. Hesláři tradičně předchází obecné poučení, zahrnující třeba průběžný vývoj v pojetí interpunkce.

Pravidla českého pravopisu

Lingea 2010, 896 stran

Vyčistěte republiku od komunistů a bobrů

Tento ne příliš vábně graficky zpracovaný svazeček je výborem z blogu Královiny. Jiří T. Král se tedy rozhodl pro tento exil a zároveň pro absolutní svobodu - což také obnáší to, že pro mnohé zůstává skryt za svou "barikádou".

Autor je psavý, nenechavý, ale také vtipně se pozastavující: ",Normální člověk komunisty nesnášel a Havlovi vyčítám, že po revoluci republiku od komunistů pořádně nevyčistil,' řekl v časopise Týden chemik Emanuel Svoboda, kterého do KSČ přijali 10. srpna 1989." Nebo: "Kanadský historický časopis Bobr si po 90 letech musel změnit jméno, protože kvůli svému názvu byl jeho obsah webovými filtry často blokován jako pornografický."

Jiří T. Král

Nekorektní zápisky

Petr Štengl 2010, 56 stran