Jeho knihy jsou plné nekonvenčních rodinných vzorců a zároveň lásky, naděje i zoufalství. Čtenáře si podmaňují vytříbeným stylem s citem pro lidské nálady a rozpoložení.

Americký spisovatel Michael Cunningham se přes noc proslavil románem Hodiny, za nějž získal Pulitzerovu cenu a který se později také dočkal úspěšného filmového zpracování.

Ve čtvrtek americký autor v Praze představí nový román By Nightfall. Od 18 hodin v Americkém centru proběhne autorské čtení a diskuse. V pátek pak spisovatel od 20 hodin přečte úryvek z nového románu ve Viole a v sobotu se od 18 hodin v Louvru uskuteční autogramiáda.

Spisovatel pochází z Cincinnati ve státě Ohio, kde se narodil roku 1952. Když mu bylo deset, rodina přesídlila do Kalifornie. Tam se budoucí prozaik oddával především rebelii a rokenrolu.

Na Stanfordově univerzitě studoval angličtinu a pohrával si s myšlenkou, že se stane malířem. Ale nakonec se zapsal do kurzů tvůrčího psaní.

V roce 1984 mu vyšel román nazvaný Golden States. V té době dělal barmana a kniha neměla valný ohlas. Potom několik let cestoval, pracoval jako číšník, často se zamilovával a vyrážel, kam ho srdce táhlo: do Nebrasky s jistou ženou, pak do Řecka s jistým mužem... A celou dobu psal román Domov na konci světa.

V roce 1988 poslal jednu kapitolu románu do magazínu The New Yorker. Povídku s názvem Bílý anděl redakce přijala a otištěná způsobila senzaci. Domov na konci světa o rok později zaznamenal nadšené recenze, v roce 2005 tento román vyšel také v českém překladu.

Domov na konci světa se také dočkal filmové verze. Natočil ji Michael Meyer a v hlavních rolích si zahráli Colin Farrell a Sissy Spaceková.

V dalším díle s názvem Vzorové dny (2005) pak udělal Michael Cunningham pro Walta Whitmana totéž, co v Hodinách pro Virginii Woolfovou. Jedná se o tři novely, odehrávají se v různých obdobích, které spojuje Whitmanova poezie. I tento román vydalo v češtině nakladatelství Odeon.