Americká akademie filmových umění a věd předala první ceny nadcházející oscarové sezony. V sobotu převzali na slavnostní večeři v Los Angeles její zvláštní ceny veteráni světové kinematografie - režisér Francis Ford Coppola, herec Eli Wallach a filmový historik Kevin Brownlow.

Cenu dostal i režisér Jean-Luc Godard, který se ale na slavnostní ceremoniál nedostavil.

Coppola, který proslul především jako režisér filmové trilogie Kmotr, obdržel cenu Irvinga Thalberga za vizionářskou tvorbu.

Filmař George Lucas označil Coppolu za svého mentora, který nasměroval mnoho tvůrců na konci 60. a v 70. letech. "Byl našim lídrem, naší inspirací," řekl Lucas, než předal nejvyšší ocenění akademie jednasedmdesátiletému umělci, do jehož filmografie patří také snímky Apokalypsa, Divotvorný hrnec či Cotton Club.

Akademie předávala své zvláštní ceny na slavnostní večeři teprve podruhé. Dříve se udělovaly souběžně s Oscary. Ve snaze urychlit zdlouhavou oscarovou show se ale organizátoři rozhodli předávat čestná ocenění již v listopadu. Slavnostní předávání Oscarů v přímém přenosu je plánováno na 27. února.

Čestného Oscara obdržel také jeden z představitelů francouzské nové vlny Jean-Luc Godard, což vyvolalo pozdvižení u židovských skupin v Hollywoodu, které ho pokládají za antisemitu. Režisér snímků U konce s dechem, Pohrdání či Bláznivý Petříček se navíc po léta netajil svým odporem k pozlátku Hollywoodu.

Cenu převzal také herec Wallach, který i v 94 letech stále natáčí. Akademie ho ocenila za jeho dlouhou kariéru. Natočil filmy jako Sedm statečných, Mustangové, Tajemná řeka či Hodný, zlý a ošklivý. Letos se objevil ve filmech Wall Street: Peníze nikdy nespí a Muž ve stínu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist