Nejnovější snímek o příhodách adepta čarodějnického umění nazvaný Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část překonal při prvním víkendu na americkém trhu všechny dosavadní rekordy potterovské filmové série. Návštěvníci na vstupném zaplatili 125,1 milionu dolarů (asi 2,25 miliardy korun), píše agentura AP.

Celkově to film řadí na šesté místo v nejvyšších tržbách za první víkend od uvedení do kin. V čele stále zůstává Temný rytíř, jeden z batmanovských příběhů, který si v roce 2008 za vstupné o prvním víkendu připsal na konto 158,4 milionu dolarů.

Z hlediska příjmů nejnovější čarodějnický film překonal dosavadní rekord potterovské série – 102,7 milionu dolarů, který o prvním víkendu po uvedení držel Harry Potter a Ohnivý pohár z roku 2005.

Také na českém trhu zlomil nový Potter dosavadní rekordy nejen potterovské série, ale i dalšího megahitu Pán prstenů. Bezprostředně po premiéře totiž podle informací Unie filmových distributorů přilákal před plátna kin 246 180 fanoušků, a zaujal tak první místo v žebříčku návštěvnosti kin.

Historické tabulce úspěchů prvního víkendu v Česku dosud kraloval snímek Harry Potter a Princ dvojí krve, který vloni v červenci navštívilo během popremiérového víkendu "pouze" 172 266 zájemců. Druhé a třetí místo patřilo podle unie distributorů pokračováním Pána prstenů s podtituly Návrat krále a Dvě věže; zhlédlo je 149 095, respektive 138 868 fanoušků.

V Americe vzhledem k dnešním vyšším cenám vstupného nejnovější snímek ságy přilákal do kin zhruba stejný počet návštěvníků jako Harry Potter a Ohnivý pohár a Harry Potter a Kámen mudrců, který v roce 2001 sérii zahajoval.

Na Relikvie smrti, stejně jako na zmíněné předchozí filmy, bylo o prvním víkendu po uvedení do amerických kin prodáno kolem 16 milionů vstupenek.

Nový Potter se o víkendu promítal ve více než 50 zemích celého světa a na vstupenkách vydělal dohromady už téměř 400 milionů dolarů. Uvedla agentura AP s odvoláním na odhady distributora Warner Bros.

Závěrečný díl série Harry Potter a Relikvie smrti - 2. část se v amerických kinech objeví příští rok v červenci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist