Plzeňské loutkové divadlo Alfa má po parodické bondovce "Jamesi Blondovi" na repertoáru další tutovku pro čtrnácti- a víceleté. Svéráznou lekci z biblické dějepravy připravil podle humoristických knih amerického autora Roarka Bradforda Černošský pán Bůh a páni Izraeliti a Starej zákon a proroci osvědčený tým: dramaturg Pavel Vašíček, režisér Tomáš Dvořák a výtvarník Ivan Nesveda.

Bradford interpretuje biblické příběhy jako vyprávění černochů kdesi v Harlemu nebo v jižanském baru. To, co bible popisuje, vidí Afroameričané z pohledu své každodenní zkušenosti.

Zábavné je, jak ta jednoduchá, praktická, a především eroticky spontánní logika snadno zapadá do činů křesťanského Boha i legendárních králů Davida či Šalamouna a nádherně je polidšťuje. Ostatně Bradfordův apokryfní popis Stvoření světa a ráje, na němž nic není svaté, s gustem svého času načetl Jan Werich.

Pán Bůh na jevišti Alfy vypadá ve zlatém cylindru a červeném fraku jako všemocný, trochu vyčůraný symbol úspěšné Ameriky - strýček Sam. Sedí s naivním mlaďochem archandělem Gabrielem na obláčcích pod Božím okem - diskokoulí. Její odlesky na jevišti Alfy tvoří vesmír. Oba nebešťané hrají s osudy pozemšťanů zábavnou partii - Královský poker, tak se ostatně inscenace jmenuje.

Loutky biblických hrdinů, které tvárnou, mírně karikující mimikou připomínají televizní "gumáky", vodí sbor loutkářů-dělníků v bílém pracovním oblečení. Všichni zároveň tvoří rámec představení - jazzovou kutálku, interpretující originální bluesové písničky Vratislava Šrámka na verše černošského básníka Langstona Hughese.


Bibličtí králové podobou připomínají slavné černošské jazzmany nebo filmové hvězdy, mají rádi muziku, ale hlavně krásné ženy. Ty se tváří jako neviňátka, ale docela drsně bláhové panovníky oblbují a vždycky je dostanou tam, kde je chtějí mít.

Nejhůř dopadne král Achab, kterého na stará kolena do svých spárů dostane marnivá Jezabel. Král David podlehne paní generálové Uriášové poté, co ho požádá o asistenci při koupeli. Královna ze Sáby hravě svede Šalamouna.

Celá ta slavná tahanice o dítě - gumák mimina provádí během slavného soudu nezapomenutelné kousky - je jen rafinovaný způsob, jak ho získat. A pubertální dceruška Salome svádí krále Nabuchodonozora u tyče...

A tak se náboženská výchova zcela nenásilně a velmi vtipně v tomto představení pojí s možná stejně užitečnou výchovou sexuální.