Na rozpadu Led Zeppelin nic nezměnily ani závratné sumy peněz, které se kolem zbylých muzikantů a jejich potenciálního návratu točily v následujících letech.

"Přejeme si, aby vešlo ve známost, že ztráta našeho drahého přítele a ohled na jeho rodinu, společně se smyslem pro nedělitelnost, který cítíme spolu s naším manažerem, nás dovedly k rozhodnutí nepokračovat v činnosti skupiny," stálo v prohlášení, které udělalo tečku za existencí formace, jejíž hardrocková muzika si vysloužila přídomek "kladivo bohů".

Britští Led Zeppelin se v počátcích inspirovali černošským blues, postupně se ale vypracovala k vlastnímu stylu. Jejich hudba byla plná protikladů - těžkotonážní a temné kytarové riffy se proplétaly s bluesovými, folkovými či keltskými motivy.

Vznik "zepelínů" sahá do roku 1968. Kytarista Jimmy Page v roce 1966 vstoupil jako baskytarista do skupiny Yardbirds, kde posléze hrál na kytaru společně s Jeffem Beckem. Skupina se v roce 1968 rozpadla, manažer Peter Grant ale na plánované turné poslal New Yardbirds, do kterých Page našel nové muzikanty.

Zpěváka Roberta Planta objevil v jednom birminghamském klubu, basista John Paul Jones se Pageovi přihlásil sám a na místo bubeníka Plant doporučil Johna Bonhama, zvaného Bonzo.

Jones později vzpomínal na první zkoušku: "Jimmy se zeptal: Co budeme hrát? Znáte Train Kept A Rollin? To je jednoduché, jen G a A. Odpočítal to a místnost prostě vyletěla do povětří."

Yardbirds - Train Kept A Rollin´(text pokračuje pod videem)


Nová skupina si ale žádala i nové jméno. Jeho vznik je spojen s oblíbenou historkou, podle níž svého času bubeník The Who Keith Moon uvažoval spolu se svým spoluhráčem Johnem Entwistlem o vytvoření nové superskupiny s Beckem a Pagem.

V této souvislosti muzikanti žertovali o tom, že pokud se takové spojení vůbec uskuteční, půjde k zemi jako olověný balon a skončí totální katastrofou. Pageovi se nápad zalíbil a jeho parafrázi vetknul do štítu své nové skupiny.

V lednu 1969 vyšla první deska, která byla nahraná za 30 hodin. Už při premiéře se jasně ukázal nezaměnitelný rukopis skupiny: divoká rytmika Bonhama a Jonese, bluesově rozbolavělý a současně kovový hlas blonďaté ikony Planta a všestranná Pageova kytara. "Byli jsme jakýsi filtr pro všechny dobré věci. Přefiltrovali jsme je a taky jsme si půjčovali a kradli. Z toho všeho jsme pak vytvořili originál," shrnul počátky tvorby Plant.

Ještě v roce 1969 vyšlo druhé, podstatně tvrdší album s hity Whole Lotta Love nebo Heartbreaker. Třetí album z roku 1971 bylo ve folkrockovém hávu a o rok později vydala skupina čtvrté album s baladou Stairway To Heaven, která se dodnes boduje v anketách o nejlepší rockovou skladbu všech dob.

Whole Lotta Love (text pokračuje pod videem)

Následovaly další úspěšné desky, jako Houses Of The Holy (1973) či dvojalbum Physical Graffiti (1975). Skupina patřila k titánům rockové hudby především v první polovině 70. let a na popularitě jí neubral ani nástup punku. Celkem prodala skupina přes 300 milionů desek.

Součástí života Led Zeppelin byly také obligátní skandály, sex, drogy a alkohol. Tehdy by asi nikdo nehádal, že Jimmy Page, koketující svého času také s okultismem a magií, dostane v roce 2005 od královny Alžběty titul důstojníka Řádu britského impéria za charitativní práci ve prospěch dětí v Brazílii.

V září 1980 zastavila triumfální let hardrockové vzducholodi tragická zpráva o úmrtí bubeníka Bonhama, jenž se opilý zadusil vlastními zvratky. V prosinci pak Led Zeppelin oznámili, že bez Bonhama nebudou pokračovat.

Stairway to Heaven (text pokračuje pod videem)


Po rozpadu skupiny se její členové vydali na sólové dráhy. Page a Plant se sešli v roce 1994 na albu No Quarter, které nahráli s africkými hudebníky, a vzniklo tak jedno z nejpozoruhodnějších alb nastupující éry world music. V roce 1998 vyšel jejich další společný projekt Walking into Clarksdale.

V prosinci 2007 se trojice muzikantů doplněná o bubeníka o Jasona Bonhama, syna zesnulého Johna Bonhama, opět sešla a za obrovského zájmu fanoušků a médií odehrála dvouhodinový koncert. Jejich vystoupení okamžitě roztočilo spirálu dohadů o možném oživení skupiny, všechny naděje však postupně vzaly za své.