Českou republiku bude na bienále v Benátkách zastupovat Dominik Lang doporučený komisí expertů, rozhodl o tom dnes ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) navzdory postoji šéfa Národní galerie (NG) Milana Knížáka. Komisi ustavila NG, Knížák její doporučení nerespektoval a vybral před nedávnem projekt trojice Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec, ti ovšem na protest proti Knížákovu postupu účast v Benátkách odmítli. O rozhodnutí Bessera informují webové stránky ministerstva.

"Profesor Knížák měl plné právo vybrat, koho uzná za vhodné, ale k cíli to nevedlo, já jsem rozhodnutý respektovat doporučení výběrové komise a delegovat do Benátek výtvarníka Dominika Langa s jeho projektem Spící město," uvedl Besser.

Skupina asi 150 umělců, pedagogů a kurátorů dnes odeslala ministrovi otevřený dopis, v němž požadovala, aby se Besser do problému vložil a aby do Benátek odjel Dominik Lang, jak doporučila komise. Besser nicméně uvádí, že jeho rozhodnutí zrálo delší dobu a není okamžitou reakcí na dopis. "Přemýšlím o tom už dva týdny a domnívám se, že je to v současné chvíli nejlepší a dost možná jediné možné řešení, jak naši účast na prestižní přehlídce umění v roce 2011 zachránit," řekl Besser.

Besser se prý s Knížákem dohodl, že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury. Právníci a ekonomové MK a NG nyní musí dořešit organizační záležitosti s tím související, například upravit status NG. Bienále v Benátkách také podléhá mezinárodním smlouvám, bude tedy nutné najít způsob, aby rozhodnutí ministra kultury bylo po právní stránce v pořádku.

Knížák nedávno řekl, že ideální by bylo, kdyby se podařilo s trojicí Artamonov - Klyuykov - Sterec ještě dohodnout, aby změnili odmítavý postoj a do Benátek odjeli. Ministr Besser se dnes s trojicí sešel, ta ale trvala na svém. "Jak říkáme od začátku. Je nám to hrozně líto. Taková příležitost se nenabízí každý den, ale principiálně to přijmout nemůžeme," vysvětlil jejich postoj Pavel Sterec.

Související