Komerční úspěšnost filmů je jedním z hlavních ukazatelů, které Hollywood bedlivě sleduje. Tržby těch nejúspěšnějších snímků se pohybují okolo miliardy dolarů, vysoko nad touto hranicí se však vznášejí dva filmy režiséra Jamese Camerona – Titanic (1997) a Avatar, který do kin vstoupil loni 10. prosince.
Když se v roce 1998 James Cameron (přezdívaný Železný Jim) radoval z jedenácti Oscarů za svůj megahit Titanic, zakřičel v narážce na jednu scénu z filmu – "Jsem král světa!". Po dvanácti letech si mohl tu hlášku bez rozpaků zopakovat, když jeho sci-fi Avatar překonala tržby Titaniku (1,8 miliardy dolarů) a vydala se na cestu k závratným třem miliardám.
Čekání na technologii z Pandory
Cameron napsal Avatar již v roce 1995, musel ale několik let čekat, až bude k dispozici technologie, která mu umožní dostat jeho představy na film. I tak mu ale příprava natáčení trvala čtyři a půl roku.
První reakce na propagační upoutávky nového spektáklu přitom nebyly jednoznačné – trikové záběry se nezdály být až tak převratné a vysocí modří tvorové s ocasy vyvolávali u mnohých diváků pochybovačný úsměv. Jenže s postupem času se ukázalo, že Cameron i tentokrát dokázal stvořit dechberoucí podívanou.
Příběh filmu se odehrává v roce 2154 na planetě Pandora obývané humanoidními tvory, kteří se nazývají Na'vi. Lidé se snaží planetu dobýt, protože na Zemi vyčerpali zásoby energie a na Pandoře je její mocný zdroj, kterým je místní hornina. A zájmy pozemšťanů a původních obyvatel se podle očekávání zkříží, neboť největší naleziště horniny je pod obrovským stromem, kolem kterého je soustředěno centrum života domorodců.
Atmosféra na Pandoře je pro lidi nedýchatelná, proto geneticky vytvořili dvojníky domorodců (avatary), které mohou psychicky ovládat. Hlavním hrdinou je bývalý voják Jake Sully ochrnutý na obě nohy (hraje ho Sam Worthington), který ve svém avataru pronikne mezi domorodce. Tam se zamiluje do krásné Neytiri, přejde na druhou stranu a začne pomáhat Na'vi chránit jejich domov.
Největší devizou filmu není děj, ale digitálně vytvořený svět Pandory, při jehož projektování se Cameron inspiroval mořskými hlubinami. Obrazovou působivost umocňuje použitá 3D technologie, která v tomto případě není jen "pouťovou" atrakcí, ale pracuje s hloubkou obrazu a vtahuje diváka dovnitř fantaskního světa.
Titanic potopený za sedm týdnů
Zatímco vizuální stránka filmu byla přijata prakticky jen s nadšením, samotný příběh má několik slabších míst – kritiky zmiňovaly určitou schematičnost postav, předvídatelný vývoj a až příliš přímočaré ekologické poselství. Jako celek však Avatar funguje téměř dokonale a zástupy diváků před pokladnami kin po celém světě to potvrdily.
Již po necelých sedmi týdnech na plátnech kin vydělal Avatar 1,84 miliardy dolarů a potopil i Titanic. A stroj na peníze se otáčel dál – konečný účet 2,8 miliardy překonal i ty nejbláznivější předpovědi, a Avatar tak nově definoval pojem "komerčně úspěšný film". Není divu, že Cameron chystá další pokračování pandorské ságy. Film navíc získal dva Zlaté glóby (za nejlepší dramatický snímek a nejlepší režii) a tři Oscary (za výpravu, kameru a vizuální efekty).
Perfekcionista James Cameron (narozený 16. srpna 1954 v Kanadě) platí za jednoho z nejvlivnějších filmařů Hollywoodu. Na svém kontě má kromě Avatara a Titaniku i superúspěšné a dodnes respektované filmy – například pro Arnolda Schwarzeneggera stvořil postavu Terminátora či druhým dílem pokračoval v boji s mimozemskými Vetřelci. Cameron s oblibou zkouší nové technické možnosti při vytváření trikových scén a jeho filmy jsou vždy vizuálně opulentní. Sám ale říká: "Trikové záběry a efekty jsou prima věc, vždy ale bude hlavní samotný příběh."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist