Jednou z hvězd 66. ročníku Pražského jara, největší hudební přehlídky vážné hudby v Česku, bude americký herec, režisér a producent John Malkovich. Sedmapadesátiletá hollywoodská hvězda se představí 2. června v Rudolfinu jako vypravěč v hudebním moritátu Pekelná komedie, jehož námětem se stal případ rakouského sériového vraha Jacka Unterwegera. Dnes to oznámil ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Unterwegerův příběh, který je příkladem toho, jak média mohou ze zločince udělat celebritu, je v Pekelné komedii kombinován s hudbou Beethovena, Boccheriniho, Glucka, Haydna, Mozarta, Vivaldiho a Webera v podání sopranistek Bernardy Bobrové a Alexandry Zamojské a barokního orchestru Vídeňské akademie řízeného Martinem Haselböckem.

"Projekt Pekelná komedie, který náš dramaturg Antonín Matzner označil jako hudební moritát, již byl s úspěchem uveden v mnoha zemích na celém světě," podotkl Bělor k dílu, jehož autorem a režisérem je Michael Sturminger.

"V případě Unterwegera se jedná o otázku glorifikace zločinců, jako byl v minulosti Babinský a dnes třeba Kajínek," uvedl host tiskové konference, bývalý policejní rada Miloslav Jedlička.

Unterweger byl rakouský sériový vrah, spisovatel a novinář. V roce 1976 byl odsouzen k doživotí za vraždu a další trestné činy. Ve vězení začal psát, stal se díky médiím celebritou a posléze byl vydáván za vzor polepšeného zločince.

V roce 1990 byl propuštěn, stal se hostem různých pořadů a pracoval jako novinář. Posléze v Evropě a USA zavraždil několik prostitutek, celkem byl usvědčen z vraždy 12 žen. Jednou z jeho obětí byla i Blanka Bočková v Praze. Po rozsudku spáchal ve vězení sebevraždu.

Pražské jaro zahájí tradičně 12. května Smetanova Má vlast v podání Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Jiřího Bělohlávka. Podoba 66. ročníku bude ovlivněna pokračujícími oslavami životního jubilea skladatele Gustava Mahlera a podle Bělora nabídne i jedinečnou sestavu pěvců. V Praze se například představí americká sopranistka Dawn Upshawová nebo maďarská mezzosopranistka Katalin Károlyiová.

Závěrečný koncert Pražského jara, Mahlerova Šestá symfonie, zazní 4. června v nastudování Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Simonem Rattlem. Předprodej vstupenek bude zahájen 13. prosince s výjimkou koncertu v O2 aréně, který 18. května připomene sté výročí Mahlerova úmrtí a bude organizován samostatně.