11 FILMŮ ROKU 11

Nevinnost
premiéra 20. ledna
Nový film Jana Hřebejka sází tentokrát na kriminální žánr a uchází se o účast na Berlinale.

Cizinec
premiéra 27. ledna
Špionážní drama stojí na Johnnym Deppovi a Angelině Jolie v hlavních rolích.

Fimfárum 3
premiéra 10. února
Poslední díl trilogie podle knihy Jana Wericha kombinuje loutky a digitální animaci.

Varieté/Burlesque
premiéra 17. února
Muzikál s Cher a Christinou Aquilerou sklízí nadšené recenze i prestižní nominace.

Králova řeč
premiéra 10. března
Britský film líčí životní příběh "koktavého krále" Jiřího VI. Toho bravurně hraje Colin Firth.

Odcházení
premiéra 24. března
Režijní debut Václava Havla na motivy jeho úspěšné divadelní hry o ztrátě moci.

Černá labuť
premiéra 7. dubna
Jeden z oscarových favoritů: v hlavní roli baletního thrilleru Darrena Aronofského září Natalie Portmanová.

Červená karkulka
premiéra 10. února
Pohádka bratří Grimmů je v režii Catherine Hardwickeové pojata jako středověký thriller s Gary Oldmanem a Amandou Seyfriedovou v hlavní roli.

Život po životě
premiéra 28. dubna
Clint Eastwood uvede další režijní počin, mystický thriller s Mattem Damonem.

Lidice
premiéra 9. června
Petr Nikolaev zfilmoval scénář Zdeňka Mahlera o vyhlazení středočeské obce nacisty. Hlavní roli má Karel Roden.

Harry Potter a Relikvie smrti 2
premiéra 14. července
Nejsledovanější fantasy sága uplynulé dekády se uzavírá. Režisér David Yates posílá na plátno druhý díl poslední knihy potterovské heptalogie.

Pokud se lze v novém roce 2011 na něco těšit už od samého počátku, je to nabídka kin. Ta je totiž po letech stagnace, kdy v české produkci převládaly nenáročné mainstreamové komedie a v té zahraniční hlavně další a další díly slavných počítačem animovaných sérií zvučných značek, letos už na první pohled mimořádně slibná a atraktivní.

Filmoví fanoušci v Česku, kteří jsou tradičně loajální k domácí produkci, se mohou těšit na dlouho očekávaný režijní debut bývalého prezidenta Václava Havla na motivy jeho divadelní hry Odcházení s Josefem Abrhámem, Dagmar Havlovou a Vlastou Chramostovou v hlavních rolích. Havlovo drama o ztrátě moci má premiéru už v březnu.

Válka stále přitahuje

V červnu pak Odcházení následuje další ambiciózní film domácí produkce, velkorozpočtové válečné drama Lidice. Očekávání diváků i kritiky je v tomto případě vybuzené nejen tématem filmu, ale i opakovaným odkladem jeho premiéry. Snímek natočený podle ceněného scénáře historika Zdeňka Mahlera Nokturno provázela během jeho tříletých příprav řada problémů.

Náročné bylo vzhledem k historickému tématu nejen pokrytí sedmdesátimilionového rozpočtu a hledání koproducenta. Nejednoznačný příběh muže, který jako jediný přežil vyvraždění obce Lidice nacisty, protože seděl ve vězení za vraždu, přišel ve finálním stadiu příprav i o režisérku. Alice Nellis musela od projektu loni v červnu, pár dnů před zamýšleným počátkem natáčení, nečekaně odstoupit kvůli vážné nemoci. Nahradil ji Petr Nikolaev. Filmu s Karlem Rodenem, Zuzanou Bydžovskou, Ivanem Trojanem a Janem Budařem se dočkají diváci už 9. června, v předvečer výročí lidického masakru.

Lze očekávat, že Lidice přitáhnou pozornost: jsou potvrzením toho, že téma druhé světové války je stále živé a pro filmaře neustále lákavé: po Protektorovi z roku 2009 a loňském Habermannově mlýně jsou v krátké době třetí válečnou velkoprodukcí, která míří do českých kin. Ani další domácí projekty však neskrývají vysoké ambice.

Vedle nového Hřebejkova detektivního filmu Nevinnost, který se už v lednu pokusí oslovit nejen publikum, ale též organizátory festivalu Berlinale, se po třech letech vrací na plátna také loutkové Fimfárum. Celovečerní snímek s podtitulem Do třetice všeho dobrého zamíří do kin už v únoru a opět nabídne trojici pohádek z knihy Jana Wericha. Tvůrci tentokrát zvolili modernější pojetí i výpravu, loutkovou animaci doplní i 3D technologie.

Černá labuť bude v kinech už v únoru

Mimořádně lákavé je ovšem i zahraniční filmové menu, které se v českých kinech v prvním pololetí nového roku podává. Jistě, ani letos nechybí Harry Potter, jehož sága se definitivně uzavře v červenci, nebo Piráti z Karibiku, kteří vyplují Na vlnách podivna v květnu.

Skutečnou řemeslnou kvalitu však z velké části určuje především nadcházející oscarová sezona. Čeští diváci se totiž v řadě případů až letos dočkají filmů, o nichž hovoří kritika ze zámoří nadšeně už několik týdnů či měsíců a které s vysokou pravděpodobností ovládnou lednové Zlaté glóby i únorové Oscary.

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, thriller Černá labuť Darrena Aronofského, dorazí do českých kin dřív, než se původně čekalo. Vzhledem k tomu, že se s baletním thrillerem, v němž hlavní roli hraje Natalie Portmanová, počítá jako s jednám z hlavních favoritů jak na ceremoniálu předávání Zlatých glóbů, tak na Oscarech, rozhodl se distribuční Bontonfilm posunout premiéru už na 10. únor. Serveru ihned.cz to potvrdil Petr Slavík z Bontonfilmu.

"Původně se počítalo s premiérou počátkem dubna, ale vzhledem k tomu, že se o filmu Černá labuť nyní mluví jako o jednom z hlavních favoritů na ty nejprestižnější filmové ceny, rozhodli jsme se premiéru uspíšit," uvedl pro ihned.cz Slavík.

Čeští diváci se také dočkají dalšího ceněného tanečního snímku Varieté/Burlesquem v němž si překvapivě příznivé recenze vysloužily zpěvačky Christina Aguilera a Cher. V březnu pak do české distribuce vstupuje britská Králova řeč s Colinem Firthem a Helenou Bonham Carterovou, která líčí skutečný životní příběh otce současné britské královny.

Videoukázky

Nevinnost, Odcházení, Černá labuť, Králova řeč (níže)