Aukční síň Christie´s bude začátkem února v Londýně dražit obraz Paula Gauguina, který je poctou jeho příteli a dalšímu slavnému malíři Vincentu van Goghovi. Christie´s odhaduje cenu plátna na sedm až deset milionů liber (207 až 295 milionů korun). Celkem předpokládá, že by se při aukci impresionistických, moderních a surrealistických umělců měla prodat díla za 74 milionů až 109 milionů liber (2,2 až 3,2 miliardy korun).

Zátiší Nature Morte a 'L´Espérance', které Gauguin namaloval v roce 1901 na Tahiti, je jedním ze čtyř obrazů z toho roku zachycující slunečnice, tedy oblíbené téma Vincenta van Gogha. "Je to bezpochyby zčásti pocta příteli a dalšímu uměleckému průkopníkovi Vincentu van Goghovi, který zemřel více než deset let před tím," uvedl mluvčí Christie´s, která uspořádá aukci 9. února.

Obraz byl na řadě velkých výstav, ale naposledy ho mohla veřejnost vidět před více než 20 lety v roce 1989.

Vysoký odhad první velké aukce letošního roku odráží podle britských médií optimismus, pokud jde o stav trhu s uměním po krizi před dvěma lety. Vedoucí oddělení impresionistického a moderního umění v Christie´s Giovanna Bertazzoniová připomněla, že již loňský rok přinesl řadu rekordů a potvrdil "ohromnou poptávku po vzácných dílech nejvyšší kvality".