Ve Statní opeře Praha (SOP) se v neděli uskutečnilo poslední představení projektu Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam. Derniéru divadelní hry o 2009 verších doprovodil dlouhotrvající aplaus a ovace vestoje. Hlavní roli Kudykama si při nedělní derniéře rozdělili Karel Dobrý a Csongor Kassai, roli Martina Ondřej Ruml a Jan Maxián. Projekt Kudykam se na začátku června představí v Brně.

"Kudykam ze Státní opery neodchází kvůli nezájmu diváků, zájem je naopak stále větší. Odchází proto, že ředitel opery (dnes již bývalý šéf SOP Dohnányi) prohlásil, že takový projekt do Státní opery nepatří," řekl v neděli Horáček. Dodal, že Kudykam se vejde pouze na dvě jeviště v České republice - do SOP a do Janáčkova divadla v Brně, které bude jeho příští štací.

Víno a vějíře

Poslední pražské představení Kudykama, který je duchovně laděným příběhem Martina, jenž se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět, často diváci přerušovali spontánním potleskem. Pro návštěvníky byly připraveny dárky v podobě speciálních lahví vína, slivovice a pro dámy byly k dispozici originální vějíře. Mnohé z nich si je o přestávce nechávaly Horáčkem podepsat. Autor v závěru představení po několika přídavcích dostal od souboru na památku loutku Kudykama s jeho podobou.

V SOP se Kudykam hrál veřejně celkem 77krát a navštivolo ho přibližně 65 tisíc lidí. V listopadu loňského roku z představení pořídila Česká televize záznam, který vyjde na DVD.

Premiéra Kudykama se v SOP uskutečnila 21. října 2009. Na představení zazpíval skladbu Tante cose da veder' (Je tolik věcí k vidění) Karel Gott. "I když jsem stokrát říkal, že divadlo a muzikál ne, byl to krásný výlet, podobnou píseň jsem ještě nezpíval a užil jsem si to," řekl před časem Gott.

Již necelý měsíc od premiéry Hapka a Horáček převzali platinovou desku za prodej zhruba 17 tisíc nosičů s písněmi z divadelní hry. Avšak divadelní kritika na rozdíl od většiny diváků přijala dílo s rozpaky. Například publicistka Jana Machalická v Lidových novinách uvedla, že Státní opera řeší svou tristní finanční situaci komerčními a umělecky pochybnými projekty.

Naopak na webové stránky představení Hana Víchová z Ostravska napsala: "Snad by se mi po Tobě bolestně stýskalo, ale jsi už ve mně a se mnou v mém životě a vždycky budeš. Opravdu jsi dokázal říci Kudy a Kam."

Představení Kudykam čerpá z dosavadní spolupráce Hapky s Horáčkem. Objevují se v něm jejich starší skladby, ovšem zpívané jinými interprety a v odlišných verzích než původní nahrávky. Inscenace v režii Doda Gombára nabízí dvě desítky písní, většinu nových. Ještě před premiérou byla představena knižní podoba projektu Kudykam, ve které Horáčkovy verše ilustruje Boris Jirků.

Střet ředitelů

Původní smlouva vedení SOP se zástupci společnosti Kudykam zahrnovala i sezonu 2011/2012. Bývalý šéf SOP Oliver Dohnányi a Horáček se však dohodli na tom, že titul ve třetí sezoně již neuvedou. "Podmínky pronájmu považuju pro operu za nevýhodné," sdělil mimo jiné Dohnányi.

Jeho předchůdce Jaroslav Vocelka přitom tvrdil, že uvádění muzikálu je pro SOP výhodné. SOP jako koproducent dávala k dispozici budovu a její údržbu. Opera inkasovala podle Horáčka 600 tisíc korun za prázdninové zkoušky a podíl z hrubého zisku, minimálně 100 tisíc korun za jedno představení. "Za měsíc jsme zaplatili miliony a přivedli 30 tisíc diváků," uvedl Horáček.

Smlouva zaručovala opeře pravidelný příjem navýšený o bonus v případě více než sedmdesátiprocentní návštěvnosti na představení. Projektu Kudykam musel kvůli nízkému prodeji vstupenek loni zrušit šest lednových představení. Podle Horáčka se lednová představení rušila kvůli nové zkušenosti, že v pondělí a úterý nelze očekávat plnou návštěvnost.