KNIHA

Josef Palivec
Listář 1
Torst, Praha 2010, 546 stran, 488 korun

V květnu roku 1930 seděl Josef Palivec v pařížské kavárně se spisovatelem Richardem Weinerem. Řeč přišla i na štěstí u dam a Josef Palivec tehdy poznamenal, že jeho společník ho určitě má. "Odpověděl mi, že já si nemohu stěžovat. Honem jsem to zaklepal," vypráví Josef Palivec v dopise své budoucí ženě Heleně Čapkové.

A oba měli pravdu. Jenže v mnohem širším smyslu. Diplomat, překladatel francouzské poezie a později i básník, příslušník protinacistického odboje a vězeň komunistického režimu Josef Palivec (1886 - 1975) dokázal být nejen hluboce oddaným milencem a manželem, ale i milujícím, byť nevlastním otcem a trpělivým, věrným přítelem. To vše nyní čtenářům přibližuje Listář 1, soubor korespondence Josefa Palivce s Helenou Čapkovou, Denisou Stravinskou a Zdeňkou Pavlouskovou.

Napínavý příběh života

Neubráníme se tomu asi nikdy. Čteme něčí povídku, román či báseň - a už už si představujeme, co je autor zač, jak moc se jeho vlastní zážitky, povaha i charakter promítají do díla. Často, rádi a zbytečně ztotožňujeme spisovatele s autorským vypravěčem či s jednotlivými postavami. Pravdu o něm se ale stejně nedozvíme.

Něco jiného ovšem je, když dostaneme do rukou autorovu korespondenci s důvěrnou a důvěryhodnou osobou. Teprve tehdy si můžeme pomalu skládat příběh autorova života - napínavější než leckterý dobrodružný román.

Po nepříliš šťastném prvním manželství, v němž, jak sám přiznává "byl tehdy tak sám, a spíše tak děsivě málo sám", potkal Josef Palivec ve třiačtyřiceti letech svou životní lásku - nedávno ovdovělou sestru bratří Čapků, s níž ho seznámil v roce 1929 právě Richard Weiner. Dopisy, které si milenci - on v Paříži jako kulturní rada našeho vyslanectví, ona vytížená prací v Brně a Praze - vyměnili během půlroku, než se Josef Palivec natrvalo vrátil do Prahy, jsou cenné z mnoha důvodů.

Mezi tebou a knihami

Čteme je především jako milostné dopisy dvou zralých lidí, kteří si v životě už něčím prošli, a umějí si vážit jeden druhého i hezkého vztahu. Josef Palivec miloval knihy a zvláště bibliofilie. Možná proto patří mezi nejhezčí listy jeden spíš "obchodní" dopis, v němž s takovou samozřejmostí žádá svou přítelkyni, aby si šla "zadražit" a koupila mu pár vytoužených knížek. "Žiju si tak mezi dvěma póly, které mě přitahují, mezi tebou a svými knihami," píše jinde. A ještě: "...ty sama budeš nejkrásnější bibliofilská knížka, v které budu hodně a s láskou listovati."

Naproti tomu, on zas rád prožívá novinky, o kterých mu jeho pozdější druhá žena Helena obšírně referuje z domova, intenzivně se zajímá o Karla i "Peču" a s odstupem své milé radí, jak má řešit problémy dospělých dcer. I tyto dopisy se tedy pohybují mezi dvěma póly: mezi informačně bohatým sdělením a bezmála uměleckým dílem, které překvapí intenzitou a dokonalostí obrazů.

O přátelství a věrnosti

Vlastní děti Josef Palivec neměl, ale i tak se stal hrdým tátou. Druhou část souboru tvoří dopisy, které si vyměňoval s nevlastní dcerou Denisou "Nizetkou" Stravinskou, uměleckou knihvazačkou a manželkou syna hudebního skladatele Igora Stravinského. Básník si vzal její matku, malířku Stéphanii Guerzoniovou, v roce 1923 v Ženevě, a přestože se manželství brzo rozpadlo, o děvče se několik let obětavě staral.

Jejich láskyplná korespondence trvala s přestávkami od války až téměř do Palivcovy smrti a zjevně jej velice posilovala v letech, která trávil v komunistickém vězení. Také spolu si psali o knihách. "Starat se o krásu, to je záviděníhodná profese," vzpomínal z kriminálu na šťastnější léta, kdy si mohl kupovat knížky - a svobodně psát.

Konečně, se Zdeňkou Pavlouskovou, překladatelkou francouzské poezie a zejména Hugových Bídníků se Josef Palivec přátelil už ve čtyřicátých letech, hodně se však sblížili po smrti Palivcovy ženy Heleny v šedesátých a sedmdesátých letech. Zdeňka Pavlousková si zkušeného překladatele nesmírně vážila. Z Palivcových listů se mnoho nedochovalo, adresátka je na jeho přání zničila, ale i tak si o jejich vzájemném vztahu můžeme udělat představu.

Josef Palivec vytvořil své básnické dílo ve čtyřicátých letech, v protektorátu, který podle Václava Černého byl "velikou dobou české poezie". Václav Černý si však cenil nejen Palivcových sbírek Pečetní prsten a Naslouchání. Stejně tak si vážil přátelství s tímto "estetickým gurmánem". Ano, o přátelství a věrnosti Josef Palivec něco věděl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist