Čas s Rommelem prohrávat a vyhrávat
Autor více než šedesáti knih z oblasti vojenské historie Peter C. Smith ve svazku s podtitulem Britský útok na Rommela v roce 1942 popisuje operaci Agreement ze 14. září. Ta byla útokem pozemních a obojživelných speciálních sil na Tobrúk obsazený Němci a Italy. Po podrobném popisu příprav a útrap historik v závěru píše: "Byla to špatná, zbytečná a promarněná smrt a zčásti za ni mohl vlastní spěch, špatné řemeslo a starý britský zvyk ,nějak to smatlat' místo toho, aby se daná práce řádně odvedla. Z děsivých statistik operace Agreement by mělo vyplynout jasné poučení, že ,matlání' je prostě k ničemu..." Buďme tedy rádi, že nejsme Britové, nýbrž koncepční Čechové.
Co je v domě, těžce dopadá na mě
Marie Šťastná (1981) získala hned za svůj debut Krajina s Ofélií (2003) Cenu Jiřího Ortena. Vloni pak obdržela také Drážďanskou cenu lyriky. Její třetí sbírka se už názvem připojuje k hojné žni "pokojové" poezie v české literatuře, za všechny stačí zmínit sbírku Petra Hrušky Obývací nepokoje. I v Interiérech jsou stěny však spíše vyvolavatelem úzkosti než svědkem "domácí pohody". O matce se praví: "V dlouhém tichu/ se můj strach nesnese s jejím". A na záložce autorka píše o pravidlech v domě své rodiny: "Nesmíme se přiblížit k ložnici rodičů. Čtyři schody a plošina před bytem se musí každý večer setřít mokrým hadrem." Hrůza šťastného rodinného života.
Třaskavý vynález inženýra Prokopa
Po Bílé nemoci a Válce s mloky vydává Radioservis další z "angažovaných" děl Karla Čapka. Do příběhu o tom, že je třeba zacházet velmi opatrně s vědeckými experimenty a chemickými látkami, se autorovi připletlo milostné dilema mezi Olgou Scheinpflugovou a mladičkou Věrou Hrůzovou. Próza z roku 1924 byla také zfilmována Otakarem Vávrou, a to dokonce dvakrát, podruhé v neslavně proslulém snímku Temné slunce. Také pro rozhlas byl tento román upraven již několikrát - v roce 1978 vznikla dramatizace, již o deset let dříve však román načetl Luděk Munzar. A tato nahrávka přináší stejně tak dobovou patinu jako důkaz o kvalitě tehdejší práce.
Děs prázdna mne hodil v Tvé objetí, ne láska...
Petr Fabian si získal respekt svými básnickými sbírkami. Nyní se představuje také jako editor. Z jeho zájmu a péče totiž vychází výbor z díla Vladimíra Houdka (1869-1908), který posledních šest let života strávil v ústavu pro choromyslné. V doslovu Petr Fabian píše: "Houdkovo pohrdnutí časovým stejně jako věčným je neobvyklé svou mimořádnou důsledností..." V básních ze sbírek Vykvetly blíny (1899) a V pavučinách nervů (1901) se často opakuje motiv "špinavé lidskosti" a chladných vztahů: "Děs prázdna mne hodil v Tvé objetí -/ ne láska... Však chtěl já, tou hrůzou zpit,/ tluk srdce a žhavý vzdech slyšeti,/ já, tonoucí, strh tě, já stébla se chyt."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist