Filmy o příhodách mladého čaroděje Harryho Pottera získají cenu BAFTA, která je britskou obdobou amerických Oscarů.

Ocenění za významné přispění filmovému průmyslu převezmou podle pořadatelů na slavnostním obřadu v Londýně 13. února producent série David Heyman a autorka příběhů, spisovatelka Joanne K. Rowlingová.

Sedm snímků o Potterovi získalo v minulých letech několik nominací na Oscary v technických a hudebních kategoriích, ale na pozlacenou sošku žádný nedosáhl. Fanoušci malého čaroděje i někteří herci z jeho filmů nechápou, proč je tento fenomén americkými Oscary přehlížen, zvlášť v hereckých a režisérských kategoriích.

Pořadatelé britských filmových cen BAFTA v prohlášení uvedli, že příběhy Harryho Pottera vytvořily nejen filmové hvězdy, ale také vyzdvihly odbornost v britské filmové tvorbě. Vytvořily v tomto průmyslu podle pořadatelů i mnoho pracovních míst.

Ceny BAFTA uděluje Britská filmová a televizní akademie. Podobně jako americké Zlaté glóby jsou považovány za předzvěst Oscarů a poukázku na slavnou zlatou sošku. Ceny americké filmové akademie se letos budou udílet 27. února.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist