Pravidla pro vývoz uměleckých děl za hranice (výběr)

Vývoz uměleckého díla za hranice bez povolení - díla žijících autorů

- díla mladší 50 let

- díla do tržní hodnoty 30.000 korun (malby, koláže, sochy, soubor grafik)

- díla do tržní hodnoty 10.000 korun (kresby)

- díla do tržní hodnoty 6000 korun (grafika, autorská litá plaketa a medaile, miniatura, autorizovaná fotografie vč. negativů) 

Povolení vydává

- Národní muzeum, Moravské zemské muzeum v Brně nebo Slezské zemské muzeum (předměty přírodovědné, archeologické)

- Národní památkový ústav (předměty náboženského charakteru)

- Národní galerie, Moravská galerie v Brně (krásné umění)

- Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (fotografie a užité umění)

Zdroj: Zákon o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty

Ředitel Národní galerie Milan Knížák se domnívá, že pokus vyvézt obraz Sedící žena od Pabla Picassa z republiky byl úmyslný a vedený snahou prodat dílo v zahraničí. Řekl to v pátek novinářům. Šéf středočeské galerie GASK Jan Třeštík, který se podepsal pod vývozní dokumenty, se hájí neznalostí zákonů.

 

Povolení k vývozu obrazu z Čech může vydat jen Národní galerie, v případě kulturní památky ministerstvo kultury. "Já tomu nevěřím, že to nevěděl," řekl Knížák.

Na základě jeho podnětu se už případem zabývá policie. "Nejednalo se o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení," bránil se Třeštík.

"Podle mého názoru je to jasný zločin, jde o jasné porušení všeho, co se porušit dalo," míní Knížák. Připomněl, že Třeštík je vystudovaný právník, neznalost zákonů o vývozu uměleckých děl je tak prý v jeho případě neuvěřitelná.

Slovo má pouze ministerstvo

Celníci na ruzyňském letišti si podezřelého případu všimli předminulý pátek a kontaktovali Národní galerii. Její pracovníci zjistili, že obraz je kulturní památkou a k jeho případnému krátkodobému vývozu za hranice se může vyslovit pouze ministerstvo kultury.

Trvalý vývoz není možný. Žádná regionální galerie, ale ani Národní galerie se k vývozu kulturní památky nemůže vyslovovat.

Vývoz uměleckých děl za hranice upravuje několik zákonů. Zákon o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty určuje, že je možné bez povolení vyvézt za hranice díla žijících autorů a obrazy mladší 50 let a do tržní hodnoty 30 000 korun.

"Hodnotu musí potvrdit znalec, případně je dobré celníkům ukázat stvrzenku za nákup díla," řekla ČTK Jana Řepová, která má v Národní galerii na starosti tuto problematiku. Hranice se liší podle druhu děl, u malby, koláže a soch 30.000 korun, u kresby 10.000 korun a u miniatur 6000 korun.

Vývoz kulturních památek upravuje zákon o státní památkové péči. Vývoz kulturní památky může povolit jen ministerstvo kultury, vývoz národní kulturní památky vláda. Jde jen o krátkodobé vývozy například na výstavu, trvalý vývoz v podstatě není možný.

Falza Toyen a další

V loňském roce vyřizovala Národní galerie celkem 242 žádostí o souhlas k vývozu uměleckých děl. Podle Řepové je zhruba 200 případů ročně průměr, pouze pokud se v zahraničí koná nějaká velká výstava, počet žádostí se mnohonásobně zvýší. Loni vydala NG 126 souhlasů s krátkodobým vývozem a 105 s trvalým vývozem. V jednotlivých případech žádosti zamítla, v několika podezřelých případech se obrátila na ministerstvo kultury.

Národní galerie se prý v minulosti setkala s několika pokusy o vývoz falz. Jedna podvodnice například chtěla vyvézt obrazy, o nichž tvrdila, že jsou dílem Toyen.

Zákon o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty nepamatuje podle Řepové na případy falz, galerie se proto při takovém podezření obrátí na ministerstvo kultury s žádostí, aby bylo zahájeno řízení o prohlášení díla kulturní památkou. Při tomto procesu se odhalí, zda jde o falzum, nebo ne.

Pokud se někdo pokusí převézt umělecké dílo za hranice bez povolení, hrozí mu pokuta až do výše pěti milionů korun. Pokud jde o dílo významné kvality, což je třeba aktuální případ Picassa, hrozí pachateli podle trestního zákoníku dva až osm let vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist