Ve věku 85 let zemřel v sobotu večer v motolské nemocnici v Praze muzikant a herec, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Pavel Vondruška. ČTK to dnes oznámila Markéta Mandová z Žižkovského divadla, kde Vondruška dlouhá léta působil.

Hospitalizován byl loni o Vánocích, poté co jako průvodce zahraničních turistů po budově Stavovského divadla v Praze spadl nešťastnou náhodou do orchestřiště.

Vondruška se naposled v souboru populárních cimrmanologů objevil začátkem loňského roku. Dnes mělo divadlo shodou okolností v repertoáru inscenaci Cimrman v říši hudby, v níž tento herec také kdysi účinkoval.

"Zdeněk Svěrák o jeho úmrtí v závěru hry diváky informoval a věnoval mu tichou vzpomínku," řekla Mandová ČTK. Foyer této scény byl už dnes pietně vyzdoben fotografií zesnulého s květinami a soupisem jeho rolí.

Herec, dirigent a muzikant

Pavel Vondruška se narodil 15. listopadu 1925. Po válce nastoupil na konzervatoř a později na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Chtěl se stát dirigentem, ke konci studií byl korepetitorem v Národním divadle. Dirigenta dělal v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

V Národním divadle v Praze působil jako dirigent činoherního orchestru a herec menších rolí od roku 1977 až do loňského roku. Na jevišti Nové scény se naposledy objevil loni 30. listopadu v jediném uvedení scénického čtení hry Davida Harea nazvané Jednoduše a na cokoli s podtitulem Dramatikův pokus o pochopení finanční krize, které nastudoval šéf činohry Michal Dočekal.

V Divadle Járy Cimrmana hrál od roku 1969 celé čtyři desítky let. V další spolupráci mu zabránily zdravotní důvody včetně výpadků paměti. Právě díky tomuto souboru se začal objevovat ve filmu a televizi; česko-slovenská filmová databáze www.csfd.cz obsahuje výčet téměř sedmi desítek jeho filmových a televizních rolí.

Hrál například v Menzelových Postřižinách, Slavnostech sněženek a jeho snímku Obsluhoval jsem anglického krále, v Troškově trilogii Slunce, seno..., v komediích Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný či ve Svěrákově Vratných lahvích a v Koljovi.

Poslední potlesk

Pavel Vondruška žil sám. Málokdo věděl, že hovořil mnoha jazyky. Vedle francouzštiny, španělštiny a angličtiny ovládal ruštinu, němčinu, srbochorvatštinu, cizí mu nebyla latina ani esperanto. I proto zkoumal původy českých slov. Rád si četl v partiturách a byl hrdý na to, že se nenudí.

Právě znalosti cizích jazyků se mu staly osudné, když občas prováděl zahraniční turisty. Poté, co ve Stavovském divadle koncem roku utrpěl po pádu z výšky vážná zranění, byl v nemocnici uveden do umělého spánku, z něhož se probral jen krátce. Komunikoval i s některými přáteli, například z Divadla Járy Cimrmana, ale pak se jeho stav opět zhoršil.

"Zastihl jsem ho v té době a byl jsem vlastně posledním, který s ním hovořil, když se nakrátko probral. Byl rád," řekl ČTK Zdeněk Svěrák.

Upozornil na to, že Vondruška se objevil ve třinácti z patnácti inscenací, které soubor Divadla Járy Cimrmana připravil. Nejslavnější byla právě jeho role dirigenta v představení Cimrman v říši hudby, na kterém mu v neděli večer diváci symbolicky naposled zatleskali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist