Na okraji Ria de Janeira stojí obrovská skládka, která živí stovky lidí. Přehrabují se v odpadcích a vybírají věci, které se dají třídit. „Jsem na svoji práci hrdá. Nešlapu ani nejsem zapletená do drog,“ říká mladá žena v dokumentárním filmu Umění odpadu (na fotografii je záběr z filmu) britské režisérky Lucy Walker.
Snímek, který byl letos nominován na Oscara, nabízí ve svém programu festival Jeden svět. Přehlídka dokumentárních filmů zaměřená na lidská práva začne dnes v Praze, v následujících dnech se připojí tři desítky dalších měst.
„Snažili jsme se letos vybrat snímky s pozitivním poselstvím,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Pořadatelé vybírali z 1600 přihlášených snímků.
Nakonec se do programu dostaly 104 filmy od autorů ze čtyřiceti zemí světa. Nechybí ani česká díla. Kromě čtyř premiér festival uvede i již oceňované, v českých kinech uvedené snímky, například Katku režisérky Heleny Třeštíkové či film Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka.
Dokument Třeštíkové Katka o narkomance překvapí i otrlé - čtěte ZDE
Nevěřili jsme vlastním uším a očím, říká režisér kousavého filmu o nošovické továrně - čtěte ZDE
V premiéře bude uveden nový dokument Tři dary Eriky Hníkové, která se letos dostala s filmem Nesvatbov na Berlinale. Do programu Jednoho světa přispěla snímkem o misi nadace Člověk v tísni v Afghánistánu.
Zaměření festivalu na lidská práva budí podezření, že se v kinech budou promítat jen výchovné, emotivně vypjaté snímky ze zemí třetího světa. Kdo ale některou z projekcí dřívějších ročníků navštívil, ten ví, že dokumenty o lidských právech mohou být i stylisticky nápadité, vtipné a obsažné.
Formální vynalézavostí vyniká například snímek Chodorkovskij německého režiséra Cyrila Tuschiho, ve kterém jsou natočené záběry kombinované s animovanými sekvencemi, které dílo dynamizují.
Animace není ale už dávno v žánru dokumentů neobvyklá, v hlavní soutěži Jednoho světa se vedle Chodorkovského ocitl i německo-íránský film Aliho Samadi Ahadiho Věznice Írán o deziluzi mladých lidí po zmanipulovaných íránských volbách.
Fiktivní příběhy dvou mladých Íránců, mladíka Kaveha a dívky Azandeh, je poskládaný z tisíce příspěvků, které se v den voleb objevily na veřejné síti Facebook. Osudy hrdinů jsou ztvárněny animací, kterou doplňují autentické pouliční záběry z mobilních telefonů.
Jeden svět uvede také snímek oceněný festivalem Sundance nazvaný Nedokončený film izraelské režisérky Yael Hersonski. Filmařka konfrontuje nalezené propagandistické záběry, které natočili nacisté ve varšavském ghettu, s historickými dokumenty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist