Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo a premiér neubývá. Vyplynulo to z bilanční zprávy, kterou zveřejnil Institut dokumentárního filmu. Do kin bylo uvedeno 16 premiérových titulů (stejně jako o rok dříve), zhlédlo je však podle údajů Unie filmových distributorů téměř třikrát více diváků než předloni - přes 160 tisíc.
Velkou část návštěvnosti má na kontě snímek Katka režisérky Heleny Třeštíkové (117 tisíc), který je daleko před dalšími v pořadí. Oko nad Prahou Olgy Špátové vidělo 21 tisíc lidí a Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy zhruba sedm tisíc zájemců.
Silná dvojka: René a Katka
"Je to velmi pozitivní trend, který spolu s úspěchy filmů v zahraničí dává optimismus do příštích let," komentovala to Hana Rezková z Institutu dokumentárního filmu, který systematicky mapuje tuto část filmové tvorby ve střední a východní Evropě a věnuje se podpoře filmových profesionálů z této oblasti.
Lásku si za peníze nekoupíš, ukazuje dokument o svobodných třicátnících - čtěte ZDE
Třeštíková posílá do kin Katku, zoufalý příběh zničujícího pádu na dno - čtěte ZDE
Třeštíková zabodovala u diváků i v roce 2009 časosběrným dokumentem René. "Diváci znali první část Katčina příběhu z televizního uvedení před několika lety a zajímal je její další osud. Drogové téma je stále aktuální. Katka i oba muži jejího života to dokázali velmi otevřeně pojmenovat, ukázat a přiblížit," vysvětlila svůj loňský úspěch Třeštíková, která je ráda, že i tento její snímek vzbudil diskusi.
Katka získala také Cenu české filmové kritiky jako dokument roku a je v nominacích na ocenění za nejlepší dokument udělované kritiky a teoretiky v rámci Českých lvů.
Tento snímek byl oceněn nejen doma, ale i na festivalu v Montrealu. Podobné pocty se dostalo například snímku Český mír v Jižní Koreji, Oko nad Prahou zabodovalo ve Varšavě a dokument Mlčeti zlato v Lipsku. I proto je Třeštíková ohledně dalšího vývoje optimistická; zájem o dokument stoupá i ve světě a na to reagují producenti i distributoři.
Fond a televize přejí dokumentům
Potvrzuje to také pozornost fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. I když se celková výše podpory českým filmům v roce 2010 snížila, dokumenty získaly 33 milionů korun, což bylo o šest milionů více než v roce 2009. "Z 63 žádostí na podporu dokumentárních projektů rada fondu podpořila 39 projektů, tedy 23,5 procenta," uvedla mluvčí rady fondu Kateřina Ondřejková a upozornila, že u celovečerních hraných filmů to byla polovina.
Podle mluvčího Institutu dokumentárního filmu Jiřího Sedláka zastává klíčovou roli ve výrobě tuzemské dokumentární tvorby Česká televize. V roce 2010 vynaložila přes 107 milionů korun externích a přes 50 milionů korun interních nákladů na 786 dokumentárních projektů. Do vysílání zařadí například Nesvatbov, Oko nad Prahou či Český mír.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist