Dokumentární filmy nominované či oceněné v rámci letošního ročníku Českého lva nabízí nyní zdarma filmový portál docalliancefilms.cz. Každoročně je vybírají zástupci České filmové a televizní akademie, filmoví kritici a teoretici. Letos je mezi nimi šest titulů - Katka, Nesvatbov, Český mír, Medvědí ostrovy, Drnovické catenaccio a 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna.

Většinu těchto filmů nebo alespoň jejich dvacetiminutové ukázky mohou zájemci zdarma zhlédnout na adrese www.docalliancefilms.cz, a to až do neděle 13. března. Provozovatelé portálu nabízejí dokumenty spojené s Českým lvem zdarma uživatelům internetu již třetím rokem. Předloni je v rámci této akce vidělo během jednoho týdne 60 tisíc lidí. Vloni zhlédlo nominované či oceněné dokumentární snímky 30 tisíc zájemců.

"Jsou to neuvěřitelná čísla, pokud vezmeme v úvahu, že většinu českých dokumentů vidí v kinech po celou dobu distribuce pár tisíc diváků," komentovala to Jana Ptáčková z Docalliancefilms.cz. Zástupci portálu na projektu spolupracují s producenty jednotlivých filmů, kteří jim za určitých podmínek své filmy na týden na internet poskytnou. V případě, že byl konkrétní film v distribuci již před delší dobou nebo jej zrovna nečeká premiérové uvedení v televizi, tvůrci svá díla pro tuto ojedinělou akci ochotně poskytnou.

Podobná praxe je celosvětovým trendem, dokumenty se netočí s komerčními záměry na prvním místě. "Jde spíš o to, že dokumenty otevírají nejrůznější témata a ukazují příběhy, které chtějí jejich autoři dostat k co nejvíce lidem. To je i cílem naší týdenní filmové akce na internetu," dodala Ptáčková.

Kromě dvacetiminutové ukázky z filmu Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy a stejně dlouhé ukázky z filmu Katka Heleny Třeštíkové, tak mohou diváci během týdne zdarma vidět čtyři celovečerní dokumenty, které rovněž patří k tomu nejlepšímu, co za loňský rok v této oblasti v Česku vzniklo.

Režisér Martin Šulík se ve dvoudílném dokumentu 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna zabývá novou vlnou v kulturních a společenských souvislostech epochy šedesátých let, Radim Procházka sleduje v Drnovickém catenacciu bizarní fotbalový příběh moravské vsi, která se v devadesátých letech stala symbolem podivného českého kapitalismu. Režisér Martin Ryšavý ukazuje v Medvědích ostrovech život správců rezervace ledních medvědů na ostrově ve Východosibiřském moři a Erika Hníková zase v Nesvatbově východoslovenskou vesnici, které vládne starosta, jemuž nedají spát třicátníci, kteří zůstali na ocet.