Vzácný abstraktní obraz od Toyen z roku 1926 s názvem Geometrická kompozice za 11,5 milionu korun bude hlavním lákadlem večerní aukce, která se uskuteční 23. března v pražském Topičově saloně. Zda se podaří překonat dva roky starý rekord, kdy se obraz Spící od Marie Čermínové - Toyen vydražil za 20 milionů korun, si zatím nabízející aukční společnost 1. Art Consulting Brno - Praha netroufá odhadnout.

Druhým nejdražším obrazem březnové aukce bude Brázda v zrcadle také od Toyen z roku 1959 za 6,5 milionu korun. Výstava nabízených děl je v Topičově saloně otevřena do dne aukce.

Toyen zatím zůstane v Národní galerii

Tradici večerních aukcí zahájila společnost teprve před pár lety, běžnější jsou ty víkendové. Na večerních aukcích se nabízejí zpravidla významné sběratelské kousky a padají na nich rekordy.

Oba obrazy patří mezi významná díla malířky. Geometrická kompozice byla až do smrti Toyen v jejím vlastnictví, v roce 1983 byl obraz prodán na aukci v Paříži do soukromé sbírky. Vystaven byl na mnoha místech, objevil se v roce 1926 na pařížské výstavě Styrsky et Toyen, v roce 1982 v Centre George Pompidou, později v Los Angeles, Mnichově a Berlíně.

Dosud byl obraz součástí dlouhodobé zápůjčky Národní galerie ve Veletržním paláci. V něm by měl zůstat ještě nějakou dobu, galerie je s aukční síní domluvena na tom, že případný kupec obraz v zápůjčce ponechá.

Toyen: Geometrická kompozice

"Na některé věci už máme zájemce ze zahraničí, z Francie a ze Spojených států, těch nejdražších věcí se to ale netýká," řekl ředitel aukční síně 1. Art Consulting Brno - Praha Jiří Rybář. Do zahraničí může majitel obraz vyvézt, pokud nejde o kulturní památku. V případě aktuálně nabízených obrazů o památky nejde.

Dražba se uskuteční ve spolupráci s Adolf Loos Apartment and Gallery, která do aukce zařadila mimo jiné dvě vzácná zátiší od Emila Filly ze sbírky klavíristy Václava Holzknechta. Zátiší s nádobami, banánem a knihou z roku 1927 se bude nabízet za 2,4 milionu korun a Zátiší s ovocem a mandolínou z roku 1935 za 3,7 milionu korun.

Emil Filla: Zátiší s nádobami, banánem a knihou a Zátiší s ovocem a mandolínou

Obrazy Jana Zrzavého jako objev

Majitelé z Británie nabídli do aukce dva významné obrazy Jana Zrzavého Profil (Archanděl Gabriel) a Ověnčená hlava (Panna Maria), oba z roku 1952 a za vyvolávací cenu 1,1 milionu korun. Zrzavý obrazy nechtěl nikdy prodat, ale zahraniční sběratel, významný britský průmyslník, o ně měl takový zájem, že zatlačil na tehdejší československou vládu, a v roce 1963 je Zrzavý musel poskytnout.

"Již dlouho nebyly v aukci obrazy Jana Zrzavého, o nichž by se dalo říci, že jsou objevem a podstatně doplňují profil jeho díla," napsal historik umění Karel Srp v posudku k obrazům.

Jan Zrzavý: Ověnčená hlava a Profil

Na aukci se budou nabízet také obrazy Mikuláše Medka, Ladislava Sutnara, Václava Boštíka a Josefa Čapka. Raritou bude také kuchyňský bar z roku 1965 od architekta Le Corbusiera za 200 tisíc korun. Součet všech cen děl nabízených v aukci je 52 milionů korun.

Le Corbusier: kuchyňský bar