NEJDRAŽŠÍ DÍLA ROKU

Emil Filla - Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry, 1914)
19,5 milionu korun

Toyen - Zbytek noci (1934)
15,84 milionu korun

Toyen - Cirque Conrado (1925)
11,28 milionu korun

Jakub Schikaneder - Kontemplace (1893)
9,72 milionu korun

Jindřich Štyrský - Krajina (Kompozice, 1924)
9,6 milionu korun

Několika významných rekordů dosáhli v roce 2010 prodejci na českých aukcích výtvarného umění. Přesto lze podle některých odborníků sledovat jisté zpomalení trhu.

Nejdražším letos prodaným obrazem je Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) z roku 1914 od Emila Filly. V listopadu se dílo vydražilo za 16,25 milionu korun, kupec za něj zaplatil včetně aukční přirážky 19,5 milionu korun.

Dva rekordy: Filla a Toyen

"Špičková díla se stále prodávají skvěle, ale méně významné kusy zůstávají častěji nevydražené či se prodávají levněji než dříve," řekl šéfredaktor serveru Art+ Jan Skřivánek.

O stagnaci trhu vypovídá podle Skřivánka vývoj indexu Art+. Index zohledňuje vedle obratu také cenové nárůsty draženého umění a hodnotu neprodaných položek. "Z jeho dlouhodobého vývoje můžeme vyčíst, že po období dynamického růstu v letech 2006 až 2008 a trhu taženého prodeji extrémně drahých obrazů v roce 2009 nyní dochází k jisté stagnaci," uvedl Skřivánek.

V roce 2009 se podařilo dosáhnout dvou významných rekordů, které letos nepadly. V březnu 2009 prodala společnost 1. Art Consulting obraz Františka Kupky Zhroucené vertikály za 22 milionů korun (26 milionů s přirážkou). Společnost Pictura na jaře stejného roku prodala obraz Spící od Toyen za 20 milionů korun (s přirážkou 23,2 milionu).

Tyto dva obrazy stále figurují na druhém a třetím místě v tabulce nejdražších obrazů prodaných v ČR na aukcích. Prvenství drží plátno Élévation (Výšky) IV od Kupky prodané v říjnu 2007 společností 1. Art Consulting za 22,1 milionu korun (23,2 milionu s přirážkou).

Ke koupi deseti nejdražších děl roku 2010 by případný zájemce potřeboval 98,72 milionu korun, což je méně než v předchozích třech letech. "Zástupci aukčních síní stále častěji hovoří o tom, jak je těžké sehnat kvalitní zboží. V minulých dvou, třech letech to jako problém zmiňovali jen výjimečně," doplnil Skřivánek.

Kodl: Stagnace? Naopak konjunktura

Například aukční síň Galerie Kodl ale zatím o stagnaci nemluví. Podle Martina Kodla naopak celosvětová krize prý přinesla na rozdíl od zahraničí výraznou konjunkturu na českém trhu s uměním, která stále trvá. "Obrazy se staly alternativní investiční komoditou, objevila se celá řada nových sběratelů a investorů, kteří trh s uměním v Čechách velice pozitivně ovlivnili, což se odrazilo v rekordních aukčních prodejích," řekl Kodl.

Za trend je podle Kodla možné označit skutečnost, že v důsledku konjunktury posledních let letos vznikla celá řada nových aukčních síní, a tím se trh začal rozmělňovat. Až budoucnost podle něj ukáže, jestli je to pro další stabilitu trhu přínosem, či nikoliv.

Galerie Kodl se podílela na letošních aukčních rekordech. V dubnu se jí podařilo prodat obraz Zbytek noci od Toyen z roku 1934 za 13,2 milionů korun (15,84 milionu včetně přirážky). Obraz se stal druhým nejdráže prodaným v letošních aukcích.

Letošní rekord si připsala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery Praha s obrazem Emila Filly Zátiší s lahví Cherry. "Jednalo se o nejdražší obraz českého kubismu všech dob a nejdražší obraz českého malíře v roce 2010 i ve světě," řekl jednatel společnosti Vladimír Lekeš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist