Největší a nejdražší akcí v dosavadní historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude podle jeho pořadatelů megakoncert se Symfonií č. 8 Gustava Mahlera, který se 18. května uskuteční v pražské O2 areně. Náklady se zatím odhadují zhruba na 9,5 milionu korun, řekl produkční Ondřej Zelenka.

Na pódiu vystoupí na 500 účinkujících. Koncert se bude konat přímo v den 100. výročí Mahlerova úmrtí. V pořadí 66. ročník Pražského jara začne 12. května a potrvá do 4. června.

Dva orchestry a několik sborů

Lístky na koncert se prodávají pro 4500 diváků, v případě velkého zájmu se může podle Zelenky kapacita navýšit ještě o 1000 míst. V současné době je vyprodána téměř polovina vstupenek. Zájemce přijdou na 500 až 2400 korun.

V takzvané Symfonii tisíců vystoupí před pražským publikem dva orchestry, šest sborů a osm předních sólistů z Česka a Německa pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha. Arena bude upravena do tvaru U-rampy.

"Bude to výseč areny na široko, takže diváci, kteří budou sedět v protějším svahu, budou mít nejlepší vizuální kontakt s pódiem," uvedl Zelenka. Pódium umístí pořadatelé o trochu výš, a to proto, aby zajistili viditelnost po celé ploše.

Hudebníci z Německa přijedou do Prahy již 13. května, aby se v následujících dnech mohli věnovat děleným zkouškám v Rudolfinu a Obecním domě. Technika se bude v O2 areně stavět od 16. května, tam také začnou společné zkoušky.

Ukázka z Mahlerovy Symfonie č. 8 v interpretaci dirigenta Jiřího Bělohlávka (text pokračuje za videem)

Na projektu v O2 areně se podílí Česká filharmonie se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu. "Orchestry nevystoupí v plném 'posazu'. Každý dodává vybranou část, z každé strany je 80 muzikantů. Dále jsou tam dva německé sbory, dva české sbory plus dětské sbory, sólisté a pan dirigent. Jednou jsem to počítal a na pódiu bude 499 účinkujících," poznamenal Zelenka.

Vlakem do Hamburku

Celý ansámbl se o den později přemístí pronajatým vlakem do Hamburku, kde koncert zopakuje. "Odjíždět bude 19. května v devět ráno z hlavního nádraží. Německý televizní štáb bude dokumentovat přesun z Prahy do Hamburku, kde Symfonie tisíců zazní 20. května," prozradil Zelenka. Osmá symfonie bude uvedena také v klasické koncertní hale v Hannoveru.

Mahlerova Osmá symfonie zazněla na Pražském jaru v minulosti jen jednou, v roce 1993 pod taktovkou Jiřího Kouta s FOK ve Svatovítské katedrále. Označení Symfonie tisíců nese od mnichovské premiéry v roce 1910, při které účinkovalo více než 1000 interpretů.

Podle skladatelova záměru jde o dílo "odpoutané od všednosti i od běžného koncertního života". Použité texty vnímal Mahler jako vyjádření touhy po světě harmonie, míru a lásky.