Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie v Praze, který letos ukončí jedenáctileté kontroverzní vedení galerie Milana Knížáka, se teprve dává do pohybu, už má však hlasité kritiky.

Umělec Jiří David svým otevřeným dopisem včera obvinil Ministerstvo kultury, že se proviňuje proti vlastnímu slibu, když na místo snahy o transparentnost odmítá zveřejnit členy výběrové komise.

Uchazeči v sejfu, komisaři na veřejnosti

Jména některých komisařů přitom už odborná veřejnost stejně zná. Podle Davida v komisi zasedne kunsthistorik Jiří Machalický, děkan FF UK Michal Stehlík, Lubomír Slavíčk z FF Masarykovy univerzity či člen správní rady VŠUP Radek Špicar. Ministerstvo zatím nechce jména potvrdit.

„Postupujeme podle toho, jak jsme slíbili. Jména nechceme uveřejnit bez souhlasu komisařů. Očekáváme však, že souhlas získáme při prvním zasedání komise,“ říká tiskový mluvčí ministra kultury Stanislav Brunclík, podle kterého se desetičlenná komise sejde v nejbližších dnech. Zatím se prý stále hledá společný termín. Na prvním zasedání chce být jako jedenáctý člen přítomen i ministr Jiří Besser.

Uzávěrka přihlášek byla již před dvěma týdny, 11. března. Jak Brunclík potvrdil od tohoto data jsou v trezoru ministerstva uzavřeny čtyři obálky s přihláškami čtyř kandidátů. „Jejich otevření proběhne při prvním jednání komise. Následně jména kandidátů uveřejníme,“ dodává mluvčí.

I bez ministerstva jsou však jména některých uchazečů už dávno „venku“. Svou kandidaturu potvrdil současný ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný, a ekonom Vladimír Rösel. O přihlášce do konkurzu uvažoval i historik umění Jiří Fajt, který vyhrál minulý konkurz na šéfa NG, později zrušený. Jestli se nakonec znovu přihlásil, se však HN nepodařilo zjistit.

Harmonogram výběrového řízení není zatím daný, jisté je jen datum, kdy hodlá ministr nového ředitele jmenovat, a sice 1. června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist