Pomalým meditativním stylem svých filmů se na evropských festivalech prosadil turecký scenárista a režisér Semih Kaplanoglu, který je hostem právě probíhajícího Febiofestu. Uvádí zde svou Yusufovu trilogii – snímky Vejce, Mléko a Med natočené v letech 2007 až 2010.

Za poslední díl této minimalistické série, který přibližuje spirituálním způsobem mládí básníka Yusufa, získal Kaplanoglu loni na jubilejním 60. ročníku Berlinale Zlatého medvěda. Nepoužil v něm žádnou doprovodnou hudbu a hlavní myšlenku navodil převážně pomocí dlouhých záběrů kamery. Srdce festivalového publika si získal šestiletý představitel hlavní role Bora Altaš.

"Podstatnou změnou po tomto ocenění bylo, že moje filmy se promítají ve větším počtu zahraničních teritorií. Konkrétně byla tato trilogie uvedena ve více než čtyřiceti zemích. Hodně jsem ji zaměřil autobiograficky, kdo jsem a kam směřuji," řekl dnes v Praze turecký režisér.

"Hodně píšu básně a chtěl jsem v nich spojit tuto naši tradici s filmařským řemeslem," dodal ke své trilogii  vytížený filmař, jehož společnost Kaplan Film právě koprodukuje snímek o Bosně a Hercegovině.

„V současné době jsem poradcem projektu 21 německých dokumentaristů o cestě tureckých dělníků do Německa a zpět," uvedl k dalšímu rozpracovanému filmu. Podle něj jde už o více než padesátiletou tradici, která stále naráží na kulturní problémy.

Už před čtyřmi lety uvedl Febiofest Kaplanogluův snímek Pád anděla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist