Německý literární archiv v Marbachu a vědecká knihovna Bodleian Library při britské Oxfordské univerzitě společně za smluvenou cenu odkoupí část korespondence pražského židovského spisovatele Franze Kafky. Jde především o Kafkovy dopisy sestře Ottilii (oba na snímku).
Jejich dražba plánovaná na 19. dubna se tedy podle agentury DPA neuskuteční. Obě instituce tak chtějí zabránit tomu, aby vysoce ceněná korespondence skončila v rukou soukromých spekulantů, kteří by se mohli pokusit dopisy jednotlivě rozprodat.
Výše ceny je tajná
Německý a britský archiv získají za nezveřejněnou částku 111 dopisů a pohlednic, které si vyměnili Franz Kafka (1883-1924) a jeho nejmladší sestra, jíž říkal "Ottla". Dohoda s dědici, kteří si od dražby v berlínské aukční síni Stargardt slibovali půl milionu eur (přes 12 milionů korun), byla uzavřena v pondělí. Od konce května už má být korespondence vystavena v Marbachu a později také v Oxfordu.
Kafkovi dědicové na základě dohody předají archivům také 23 dopisů, které napsala Kafkova matka svým dětem, a další tucet literárněhistoricky významných rukopisů.
Dopisy Franze Kafky mají být prodány v dražbě, německé kulturní instituce protestují - čtěte ZDE
Popis zápasu o Kafku: Janouch znal spisovatele osobně, v knize o něm si ale vymýšlel - čtěte ZDE
Německá a britská strana se o náklady odkupu podělily rovným dílem. Rukopisy mají být později uloženy v Marbachu s tím, že hlavní knihovna Oxfordské univerzity si je bude smět přednostně půjčovat.
Proti aukci protestovaly německé kulturní instituce. Náklady z německé strany nesou kromě spolkových zemí a ministerstva kultury také soukromí donátoři.
Ředitel německého literárního archivu Ulrich Raulff získání dopisů označil za šťastnou zprávu pro literární svět. "Učiní velkolepou čáru za napínavou kapitolou ve stále pohnutém a dramatickém příběhu posmrtného života nejslavnějšího spisovatele 20. století," prohlásil.
Vzpoura proti otci
Dopisy Ottilii platí za obzvlášť cenné, neboť pražský autor v nich nezvykle otvírá své nitro. Poté, co se ostatní sourozenci od rodiny pražského velkoobchodníka Hermanna Kafky odstěhovali, museli Franz a Ottilie společně čelit autoritářskému otci, což je vnitřně spojovalo.
O devět let starší Franz pak stál na straně své sestry, když se proti vůli otce rozhodla během první světové války koupit pozemek na západě Čech i v jejím dlouho tajeném vztahu s katolíkem Josefem Davidem. Jejich manželství bylo v roce 1942 rozvedeno a Ottla jako židovka putovala do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist