Některé kategorie hudebních cen Grammy budou sloučeny, jiné zrušeny. Informovala o tom agentura Reuters. Celkově se počet kategorií sníží ze 109 na 78.

Beze změny zůstane ocenění pro album a píseň roku a také nejlepšího umělce. Sloučeny budou například ceny za zpěv, které jsou nyní udělovány zvlášť v mužské a ženské kategorii. Nově bude cena udělována za sólový pěvecký výkon.

Podobně nová cena pro nejlepší výkon v rocku nahradí nynější odděleně udělované ceny sólovým rockerům a rockovým skupinám. Spojeno bude rovněž ocenění pro kategorie metal a hard rock.

Regionální žánry spojí jediná kategorie

V žánru popu, rocku a country se už nebudou dávat ceny za instrumentální výkon. V kategorii afroamerické hudby R&B se upustí od vyhodnocování nejlepšího současného alba a toto ocenění se přesune k ceně za nejúspěšnější R&B album. Právě žánr R&B bude od nadcházejícího ročníku Grammy nejvíc zkrácen, a to z původních osmi na čtyři ceny.

Nové uspořádání se moc nedotkne rapu, který měl dosud pět kategorií a nově bude mít čtyři. Hodně nevole asi vzbudí sloučení cen lokálních hudebních žánrů cajun, zaydeco nebo havajské hudby do jediné ceny pro regionální žánr. Dále budou daný rok vyřazeny ty kategorie, které neobešle aspoň 25 konkurentů. Bude-li situace stejná po tři roky, bude kategorie zrušena natrvalo.

Grammy se většinou udělují v únoru, termín příštího ročníku zatím nebyl stanoven. Letos získali cenu za nejlepší album kanadští alternativní rockeři The Arcade Fire a nejvíc cen si odnesla country kapela Lady Antebellum.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist