Zpěvačka Lucie Bílá včera obdržela křišťálovou desku za milion prodaných nosičů.

Na velkém koncertě a křtu nového alba, kterým Bílá v pražské Lucerně oslavila své pětačtyřicáté narozeniny, ji zprávou o úspěšném prodeji jejích alb překvapil ředitel české pobočky vydavatelské společnosti EMI Vladimír Kočandrle.

"Tak jsem alespoň v něčem konečně milionářka," reagovala se smíchem Bílá.

Gratuloval Gott i Janda

Na koncertu věnovaném narozeninám Bílé, které připadají na 7. dubna, populární zpěvačka pokřtila nahrávku CD a DVD Duety naBílo, která je výběrem duetů z televizního pořadu Lucie naBílo. Kmotrem alba se stal Petr Janda, který na něm Bílou doprovází ve skladbě Stejskání, vokální verze své úspěšné instrumentální skladby z 80. let.

"Děkuji Lucii za to, že nazpívala moji píseň, kterou mám moc rád," podotkl kapelník skupiny Olympic.

Návštěvníci koncertu obdrželi dárek v podobě několika nahrávek z nové desky, na které jsou zařazeny duetní verze hitů přizvaných osobností české a slovenské populární hudby. Partnery Lucie Bílé na albu duetů jsou například Karel Gott (Jen jednou smím se ti, lásko, vzdát), skupina No Name (Žily), Jožo Ráž se skupinou Elán (Voda, čo ma drží nad vodou), Marie Rottrová (Lásko, voníš deštěm) nebo Marta Kubišová s kapelou Diabolske husle (Lampa).

Bílá, tradičně bezprostředně komunikující s diváky, zazpívala za doprovodu skupiny Petra Maláska zaplněné Lucerně velké hity své dlouholeté kariéry. Zpěvačka v černé paruce a černém oblečení si vysloužila potlesk při dávném hitu Láska je láska, skladbě Most přes minulost z muzikálu Johanka z Arku i při novějších písních, jakou byla například Miluji tě. Vystoupení doprovázely klipy a dobové záběry na třech projekčních plochách.

Poslední řadovou desku Woman, na které se podílela osvědčená tvůrčí dvojice Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup, vydala třináctinásobná vítězka ankety Český slavík v roce 2007. Předloňská deska Bílé s názvem Bang! Bang! přináší převzaté hity zejména 60. a 70. let. Další album by mohlo vzejít ze spolupráce s kapelou Petra Maláska.

Za chvíli bude v peřině

Bílá má za sebou čtvrtstoletí sólové kariéry. Mimo jiné zaujala v Hudebním divadle Karlín v titulní roli muzikálu Carmen, účinkovala také v porotě talentové soutěže v televizi Prima.

Na začátku loňského prosince převzala multiplatinovou desku za prodej alba Bílé Vánoce. V době, kdy k zisku zlaté desky stačí 6000 a platinové 12 000 prodaných alb, zaznamenala nejpopulárnější tuzemská zpěvačka prodej přibližně 47 000 nosičů.

Rodačka z Otvovic na Kladensku si zahrála v několika filmech, naposledy se zúčastnila natáčení nové české 3D pohádky V peřině.