On je ze studií zběhlý medik, povaleč a nenapravitelný sukničkář, který se pod tlakem okolností upíše nadnárodnímu farmaceutickému koncernu. Ona je krásná, vtipná, nekonvenční, osobitá, ale také nevyléčitelně nemocná umělkyně.

Na první poslech zní synopse nového filmu Láska a jiné závislosti (v originále Love and Other Drugs, tedy Láska a jiné drogy) jako sladkobolný kýč, kterých v Hollywoodu vznikají desítky. Láska a jiné závislosti, která právě vstoupila i do českých kin, si však pozornost zaslouží. Nový film režiséra Edwarda Zwicka, který stojí i za opusy Legenda o vášni a Poslední samuraj, se totiž z konvencí romantického žánru výrazně vyčleňuje. A spolehlivě pobaví i náročnějšího diváka.

Láska s ručením omezeným

Zwickova Láska a jiné závislosti totiž zdaleka není bezduchou romancí, k níž možná odkazuje názvem a barvotiskovými plakáty s hvězdnými tvářemi, ale pozoruhodným, výtečně obsazeným filmem se silnou dramatickou linkou, který si navíc nápaditě pohrává i se satirickými motivy a vtipnou kritikou metod mamutích konglomerátů a farmaceutického průmyslu.

Hlavní postavou příběhu je volnomyšlenkář Jamie Randall (v komediální roli bezprostředního hezounka přesný Jake Gyllenhaal), který od medicíny zběhl k prodeji zánovní elektroniky a poflakování se po večírcích, kde střídá pochybné známosti.

Když Jamieho propustí z práce, dohodí mu mladší bratr, zakomplexovaný, obtloustlý a věčně frustrovaný burzovní makléř Josh (skvostný Josh Gad), místo podomního prodejce léčiv koncernu Pfizer. Píše se rok 1997 a reprezentantům tohoto farmaceutického konglomerátu se brzy dostane skutečný fenomén moderní vědy – ve výzkumných laboratořích Pfizer právě vyvinuli Viagru. A jen málokdo ji dokáže propagovat tak, jako rozený sukničkář Jamie.

Ukázka z filmu (text pokračuje za videem)

Láska a jiné závislosti (Love and Other Drugs) - český trailer

Nová práce navíc Jamiemu záhy změní obzory i v milostné sféře. V ordinaci lékaře, jemuž se pokouší vnutit vzorky svých medikamentů, totiž potká dívku svých snů: svůdnou, vtipnou, cynickou, ale bohužel také nevyléčitelně nemocnou Maggie (Anne Hathawayová), trpící vzácnou formou Parkinsonovy choroby.

A protože oběma jde "především o sex, ale taky o to, zapomenout na hodinku, kdo jsme, a jen se nezávazně bavit", rozvine se mezi Jamiem a Maggie nekonvenční milostný vztah.

"Já jsem nemocná, a ty jsi nezodpovědný blázen. Jsme ideální dvojice," shrnuje Maggie jejich románek bez špetky sebelítosti. Otázkou zůstává, jak dlouho dokáže být vztah s dívkou, která postupně přestává ovládat motoriku i schopnost samostatně se o sebe postarat, opravdu zábavnou, povrchní a nezávaznou aférkou.

Civilní dílko s gradující zápletkou

Zwick vlastně rozehrál dvě zprvu samostatné dějové linie – komediálně romantickou, a satiricky parodickou. A kupodivu dokázal z této napohled nesourodé žánrové směsi vystavět solidní, rafinovaně zábavné civilní dílko, které navíc s gradující zápletkou (a postupující Maggiinou nemocí) nepostrádá ani výraznější dramatické rozměry.

V sekvencích vtipně odhalujících takřka mafiánské praktiky farmaceutického kolosu a jeho agentů, radujících se z jakékoliv smrtelné choroby, Láska a jiné závislosti připomíná skvostnou Reitmanovu satiru Děkujeme, že kouříte.

V pasážích rozvíjejících neobvyklé milostné romance se zase důsledně vyhýbá očekávaným banalitám a patetickému, sladkobolnému rozuzlení. Zwick zručně namíchal žánrový longdrink, po němž žádná divácká kocovina nehrozí.


KRÁSKA A SUKNIČKÁŘ
Režisér Edward Zwick vystavěl příběh lásky mezi notorickým sukničkářem (Jake Gyllenhaal) a těžce nemocnou dívkou (výborná Anne Hathawayová) na prvcích, které bývají vlastní spíš satirickým komediím než sladkobolným melodramatům. Výsměch farmaceutickému průmyslu i přesné dialogy staví Lásku a jiné závislosti vysoko nad průměr obvyklé žánrové produkce.

Láska a jiné závislosti (Love and Other Drugs) - český trailer