O post ředitele Národní galerie se vedle historika umění Jiřího Fajta, šéfa Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela uchází i bývalý poradce tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma Michail Odarčenko.

Výběrová komise včera na ministerstvu kultury otevřela obálky s přihláškami a všechny čtyři uchazeče poslala do dalšího kola.

Pohovory s nimi zahájí 5. května, nový generální ředitel NG by měl být jmenován k 1. červnu.

Dosavadní ředitel Milan Knížák, který galerii vede od roku 1999, se do výběrového řízení nepřihlásil. Trojice Fajt, Pokorný a Rösel se účastnila konkurzu už loni. Výběrová komise tehdy doporučila ministru kultury Václavu Riedlbauchovi jmenovat Fajta, ten tak ale neučinil a rozhodnutí přenechal na svém nástupci. Nový ministr Jiří Besser (za TOP 09) konkurz zrušil a vypsal nový.

Ministerstvo čelilo kritice, že s výběrovým řízením příliš nespěchá a že jeho konání není dostatečně transparentní. Členové komise, kteří se sešli i s ministrem Besserem, si odsouhlasili, že její složení bude oficiálně zveřejněno a že budou o novém generální řediteli hlasovat veřejně.

V komisi zasedli mimo jiné kurátor Jiří Machalický, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, historik umění Lubomír Slavíček, ekonom Radek Špicar a historik umění Ladislav Kesner ml.

Milan Knížák by měl zůstat generálním ředitelem do konce srpna. Mezi 1. červnem a 31. srpnem by si měli Knížák a jeho nástupce předávat agendu.

 

Složení komise, která vybere nového ředitele

- Anna Matoušková, náměstkyně ministra (předsedkyně komise)
- Ladislav Kesner, člen komise ministra pro otázky galerií
- Eva Dittertová, předsedkyně Asociace muzeí a galerií ČR
- Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
- Lubomír Slavíček, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
- Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto a.s.
- Jiří Machalický, historik umění
- Michaela Vojtová, ekonomická náměstkyně ministra kultury
- Hana Červenková, poradkyně ministra kultury pro personalistiku
- Marek Kupsa, ředitel odboru pro strategii a dotační politiku MK ČR