Něco mezi Moliérem a Woody Allenem nebo také intelektuální bulvár. To jsou nálepky, které byly dány tvorbě Yasminy Rezy.

V Česku je známa hlavně díky divadelním hrám Kumšt, jejž v obsazení s Janem Třískou, Janem Kačerem a Janem Hrušínským režíroval Jan Hřebejk, a Bůh masakru s Ivanou Chýlkovou a Vladimírem Kratinou.

Yasmina Reza (1959) začínala jako herečka, později přešla k psaní divadelních her. Hned za svůj dramatický debut Rozhovory po pohřbu (1987) získala Moliérovu cenu.

Poté postoupila k próze a rozvinutím jedné z povídek vznikl nakonec první román Zoufalství (1999), který vyšel česky před čtyřmi lety. Nyní nakladatelství Fra publikovalo i román Adam Haberberg (2003).

Sarkozyho stopařka

Yasmina Reza má pestré kořeny: je dcerou židovských rodičů, matka pochází z Maďarska, otec napůl z Ruska, napůl z Íránu. Autorka je ve Francii literární celebritou, její drama Kumšt chtěl zfilmovat samotný Sean Connery, Yasmina Reza mu ovšem práva neprodala.

KNIHA

Yasmina Reza
Adam Haberberg 
(Přeložili Anna a Erik Lukavští) 
Fra, Praha 2011, 112 stran, 169 korun

A v roce 2007 vydala knihu Svítání večer nebo noc, v níž popisovala rok strávený "za zády" Nicolase Sarkozyho. Nadto píše scénáře pro svého muže, režiséra Didiera Martinyho.

To v Česku se před čtyřmi roky po vydání Zoufalství žádná čtenářská horečka nestrhla. Dosud se tak zdá, že francouzská autorka v Česku zakouší spisovatelský osud, v němž globalizace naráží na národní rámec. Kolik knih přichází do českého prostředí s pověstí skvěle prodávaných - a ne vždy jde o pouhý nakladatelský trik.

V zemi původu se titulu prodaly statisíce, jinde pouhé stovky... Vypovídá to o atmosféře v té které zemi? Anebo pouze o schopnostech propagačních pracovníků nakladatelství? Či spíše o kupní síle v jednotlivých státech? Nebo záleží na tom, zda je pozice takového autorského typu už v určité národní literatuře obsazena, či nikoliv?

Dialogy versus monolog

Adam Haberberg se v mnohém předchozímu Zoufalství podobá. Hlavní postavou je také starý či stárnoucí muž, rovněž zde převládá pocit neodvratné prohry, kapitálního životního promáchnutí. Samuel ze Zoufalství se konfrontuje především se svým synem a v závěru ho zastihneme, kterak tancuje s bývalou milenkou svého přítele.

To Adam Haberberg se ocitl na ostrohu svého života: jako spisovatel propadl, s manželkou se odcizili, a navíc má zdravotní problémy s okem. Tato výjimečná situace ho náhodně zavádí do domu bývalé spolužačky Marie-Thérése, která žije osaměle.

I v románech zůstává Yasmina Reza věrná divadlu. Zatímco dramata stojí na dialozích, v prózách autorka sází na monology - i když jsou v novém románu prezentovány v er-formě. Hlavní hrdinové a vypravěči promlouvají způsobem "co bych býval řekl tomu a tomu, kdyby tady teď býval byl seděl". V románech Yasminy Rezy tak vítězí moderní osamělost, odcizenost.

Zároveň však autorčiny texty vynikají daleko více svou čtivostí než palčivostí. Jsou totiž patra, do nichž se hrdinové Yasminy Rezy i samotná spisovatelka raději nepouštějí. Máme sice v životě rozličné problémy a patálie, ale že bychom z té své zajeté kocábky chtěli vystupovat? Sebevražda, to ne. A že by nás napadlo, když to tady za nic nestojí, že sem nebudeme tahat další - děti -, to také ne. Samuela ze Zoufalství tedy nenapadne zpochybňovat, že "vyrobil" potomky, kriticky se vyjadřuje pouze o tom, že si dcera pořídila syna.

Slovo versus čin

I v jazykové rovině jsou romány Yasminy Rezy jaksi bezpečné, mají vysoké ohrádky vybudované z řeči, jsou to monologické "konverzačky". Málokdy se v nich hrdinové dopustí opravdového "činu", to už spíše trapasu či nepatrné mýlky.

Většina textu je tak nesena nikoliv dějem, nýbrž promluvou vypravěče - žádné "na začátku se do sebe zamilovali a na konci se vzali". U Yasminy Rezy na začátku Samuel i Adam mluví a na konci... ještě pořád mluví.

Ale i takový typ literatury lze dělat lépe a hůře. Romány Yasminy Rezy patří k těm prvním. Snad bude mít životní krize Adama Haberberga u český čtenářů větší štěstí než Samuelovo zoufalství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist